Енергодар від А до Я
Абетка нашого міста – про події, місця та людей
Натисніть на літеру, щоб дізнатися більше
А – "Ассоль", вона ж "Осоль"
Це супермаркет на розі Будівельників та Центральної. З'явився на місці магазину "Радіотовари", який на початку 90-х став культовим місцем збору молоді під назвою "радікі", а потім, коли на будівлі з'явився годинник, що показував час та радіаційний фон, перейменувався просто на "часи".

На магазинах мережі "Дніпро", до яких належить і "Ассоль", першими з'явилися державні прапори, коли почалася російсько-українська війна. Також там постійно проводилася акція "Купив собі - купи солдату", ініційована волонтерами міста та підтримана власниками магазину.
Б – Бабак Людмила
Наша зіркова спортсменка - шестиразова чемпіонка світу з веслування на каное. Дівчина тренується у видатного тренера Сергія Снежка - почесного громадянина Енергодара. Останні дві перемоги Людмила привезла з Румунії - вона виборола "золото" на дистанціях 15,4 км та 3,4 км.
В – велоспорт
В нашому місті впевнено (теж на "В"!) розвивається велосипедний рух: велоактивісти влаштовують заходи для дітей та дорослих. Так, нещодавно в місті пройшли одразу два масштабні велосвята: "100 ЕнВело" та дитячі змагання "ВелоДвиж".

Велотраса у міському парку з'явилася ще у в 2018 році – цей проєкт став одним з переможців конкурсу мінігрантів "Громада своїми руками"
Г – громадський бюджет
Енергодар увірвався в рух бюджету участі в 2018 році. Тоді вперше містяни писали проєкти, а результати своєї праці презентували на "Ярмарку ідей".

В 2018-2019 роках реалізували проєктів на суму майже 8 мільйонів гривень. В цьому році бюджет участі склав вже 10 мільйонів.
Д - Добрий театр
Це був фестиваль, для участі в якому в Енергодар приїздили театральні колективи з усієї України, а також - з Білорусі, Росії, країн Балтики. Театральна фестивальна програма тривала декілька днів, і це було справжнє свято!

Вперше "Добрий театр" провели у 1992 році. Потім він проводився кожного парного року. В 2014 мав би відбутися у 12 раз, але війна обірвала цю традицію. Від "Доброго театру" в місті залишилася традиція проводити бієнале "Добрий театр" - виставку робіт вихованців Дитячої художньої школи.
Е – енергетики
Зважаючи на першу букву в нашій абетці, не дивно, що енергетики – це найбільш популярна та широко представлена в місті професія. На сьогодні на Запорізькій АЕС працює 11 тисяч осіб, на тепловій станції – близько тисячі.

Звісно, що у всіх є своя спеціалізація, але всі вони працюють в галузі енергетики та разом відзначають своє професійне свято 22 грудня – День енергетика.
Є – Єдиний офіс Центра з надання адміністративних послуг
Переїхав з будівлі мерії на проспект Будівельників, 22. Єдиний офіс надає 157 послуг, а в новому році їх кількість планують збільшити до 400.

Однією з улюблених у містян стала послуга єМалятко. Батькам новонароджених не потрібно витрачати купу часу в очікуванні у чергах до державних органів та на збір документів.

Користуючись єМалятко, лише за однією заявою можна отримати одночасно до 9 державних послуг від різних органів влади, зокрема отримати дитині свідоцтво про народження, ідентифікаційний номер, зареєструватися за певною адресою, а також отримати "пакунок малюка" – набір речей для новонародженого. І все це в Єдиному офісі. На базі ЦНАП проводять виїзний прийом співробітники Пенсійного фонду.

А ще з Нового року запрацює спеціальний принтер, який друкуватиме id-паспорти, закордонні паспорти та водійські посвідчення.
Ж – житло
До Енергодара наприкінці 60-х зїжджалися будівельники зі всього СРСР – будували місто на пісках. Окрім теплової станції почали будувати атомну, кількість населення зростала і паралельно в кілька змін разом з гігантами промисловості та об'єктами соцкультпобуту зводились перші будинки. Квартири в новобудовах давали в першу чергу будівельникам.

Докладніше про те, як велося будівництво в нашому матеріалі (посилання). За останні 10 років в Енергодарі добудували будинок з червоної цегли по Курчатова 14, де головою ОСББ, до речі, став нинішній міський голова Дмитро Орлов. У 2019 році здали будинок по Козацькій 12, у якому квартири у розстрочку отримали працівники Запорізької АЕС.

Зараз в Енергодарі будується вже друга черга житлового комплексу "Престиж" навпроти зупинки "Делікат". Вперше в місті працює приватний забудовник. Планується побудувати три секції 10-поверхівок. До речі, ця ж сама компанія вже побудувала житлові комплекси у інших містах-супутниках АЕС - Вараші, Нетішині та Южноукраїнську.
З – ЗАЕС
Енергодар є супутником найбільшої в Європі Запорізької атомної електростанції. В 1980 році в фундамент першого реакторного відділення першого енергоблоку залили перший куб бетону.

Завершилося будівництво вже в незалежній Україні – шостий блок пустили в експлуатацію у 1995 році. І це був перший ядерний об'єкт, що почав роботу у нашій суверенній державі.
І – "Іскра"
Так називався перший кінотеатр в нашому місті. Його побудували у 1972 році у приміщенні колишньої котельної.

Спочатку він навіть виконував задачі міського клубу. А потім там можна було подивитись кіно, а у фойє стояли ігрові автомати, на яких обожнювали грати дорослі та діти (я особисто любила гру "Морський бій" та "Скачки").

А от після розвалу СРСР кінотеатр здав позиції, приміщення почали здавати в оренду. Нині в "Іскрі" знаходиться Дитячо-юнацька школа боксу імені Володимира Манзулі.
К – Канал
У нас К - буква водяна: бо Енергодар розташований на березі Каховського водосховища, але свої води воно доносить до теплової та атомної станцій (та і назад теж) саме завдяки каналам: вони, канали, у нас є "холодний" та "гарячий".

А один канал у нас навіть Прогулянковий - на його березі збудована вулиця Набережна, а на піску, що видобули з його дна за допомогою земснаряду - 3 та 4 мікрорайони нашого міста.
Л – ЛЕП
Як не крути, багато літер нашої абетки буде присвячене генерації електроенергії, а також - її транспортуванню до споживача. Легендарна ЛЕП (лінія електропередачі) через Каховське водосховище будувалася в далекому 1984-му.

Це була унікальна за своїми масштабами та технічними викликами робота на той час. А у 2020 ввели в експлуатацію нову повітряну лінію 750 кВ Запорізька АЕС – підстанція «Каховська» довжиною 186 км.
М – Молодіжна
Вулицю Комсомольську перейменували на Молодіжну в рамках виконання закону про декомунізацію ще у лютому 2016 року. Також Радянська стала Українською. Щоб провести перейменування, в місті проводилися обговорення та навіть конкурс на нові назви. Дехто з енергодарців побоювався, що зміна назв призведе до необхідності переоформлення документів.

Натомість мало хто пам'ятав, що в Енергодарі вже успішно провели перейменування вулиці, ба більше - це відбулося двічі: спочатку була вулиця Лісова, потім вона перетворилася на 60 років СРСР, а ще пізніше отримала назад свою першу назву. Ніхто майже й не помітив нічого.
Н – НСОіТ
Завод з такою назвою працює в нашому місті з 1982 року – тут виготовляється нестандартне (НС) обладнання (О) та трубопроводи (Т) для атомних та теплових електростанцій України.

А з початком експлуатації сухого сховища відпрацьованого ядерного палива НСОіТ почало випускати спеціальні контейнери і для цього об'єкта ядерної промисловості.
О – Оркестр
В місті енергетиків багато творчих людей, які у вільний від роботи час грають на музичних інструментах. Так, на базі міського палацу культури "Сучасник" утворився у 1987 році, здобув звання народного у 1992 та продовжує успішно працювати і сьогодні оркестр народних інструментів "Джерела".

Його незмінний керівник – Андрій Наумов. А от в культурно-діловому центрі ВП ЗАЕС люблять духові інструменти – там духовий оркестр працює з 2005 року. Він гордо носить звання «Народний аматорський колектив профспілок України». Керує оркестром Олексій Сировий.

П – Поле для футболу
Це багаторічний біль Енергодара. Можна впевнено сказати, що в нашому місті найгірше футбольне поле в області. Тренер Ігор Черненко каже, що його юні футболісти вже давно "вибивають іскри з бетонного поля". Цього року енергодарська команда вперше бере участь у чемпіонаті області і поки що Енергодар пасе задніх.

За словами Черненка, дива не станеться. Бердянськ стал лідером в області, коли з'явилося футбольне поле. "Без токарного верстата майстер не зробить жодної деталі, коваль без інструментів також не зробить нічого. Так і в нас – ветерани, молодь і діти стараються захищати честь міста, не маючи можливість якісно готуватись. Футболісти вбиваються, ламаються, але грають, адже місто без футболу – мертве місто!" – пише Черненко. До речі, у період виборів реконструювати стадіон – це одна з найрозповсюдженіших обіцянок. Але, стаючи до влади, коли гроші йдуть "не туди", очільники кажуть, що "ми проїли" стадіон.

Надія, звісно, є. Під час святкувань з нагоди 25-річчя НАЕК "Енергоатом" мер Дмитро Орлов повідомив, що в рамках "Великого будівництва", а також за рахунок коштів Запорізької АЕС, місцевого бюджету стадіон "Старт" капітально відремонтують. Окрім покриття зроблять криті трибуни, бігові доріжки, автомобільну парковку та багато іншого. Вартість реконструкції близько 100 млн грн. Сподіваємось, що цього разу все вдасться.

Р – Річпорт
Сьогодні поряд з цим словом на "Р" можна поставити ще одне на ту саму букву – "руїна". Так, зараз приміщення річкового порту стоїть та руйнується, а колись це була зручна розв'язка річкового транспорту. На початку 70-х років саме річковим транспортом – "метеорами" – в наше місто прибували все нові партії будівельників та енергетиків. Судна на підводних крилах ходили аж до Києва – вгору та до Одеси – вниз по Дніпру.

До Запоріжжя можна було домчати за 1 годину 20 хвилин. На жаль, річковий транспорт визнали нерентабельним через відносно короткий сезон навігації. "Метеори" вже не ходять – з кінця 90-х років. А в річпорту базуються два кораблі нашого Клубу юних моряків "Екватор" (щоправда, через намулення дна в заливі судна не можуть вийти у плавання)
С – "Сучасник"
Так називається палац культури, побудований у 1979 році. В ньому базуються найкращі творчі колективи міста, в ньому проводяться урочисті та святкові заходи, вистави та концерти. В "Сучаснику" працює музей Запорізької ТЕС.

У 1993 році навпроти палацу культури з'явився пам'ятник – бюст Тараса Шевченка. На сходинках "Сучасника" в теплі пору року проводять масові народні гуляння та свята.
Т – "Тарілка"
Коли в 1974 році в Енергодарі з'явився перший парк культури та відпочинку, там побудували танцювальний майданчик, який через свою форму в народі почали називати "тарілка". Колись там проводилися дискотеки для молоді: з 9 до 11 години вечора можна було прийти та потанцювати під модну сучасну музику. На вході за порядком слідкувала Тетяна Андріївна Реброва (нині – заступниця директора МПК "Сучасник"), вона ж видавала танцюристам контрамарки.

Дискотеки "на тарілці" завершили своє існування на початку 2000-х років – мабуть, вони морально застаріли та поступилися місцем під сонцем (скоріше, під Місяцем) нічним клубам, які з'явилися в Енергодарі. А тепер на місці колись культового танцмайданчика працює літнє кафе під назвою "Тарілка"

У – Учні
У вересні 2021 року в Енергодарі відкрили 230 шкільних класів, в яких навчаються 6400 школярів. Також сформовано 21 перший клас, до яких пішли 607 першокласників. А от наприкінці 90-х енергодарська школа №5 була НАЙБІЛЬШОЮ в Україні за кількістю учнів: навчання проходило у дві зміни, жодного порожнього кабінету не було, а паралелі були від А до...М. Уявляєте, як воно бути випускником 11-Ж класу?

На сьогодні згідно з вимогами закону школи та НВК перейменували у гімназії з відповідними номерами, назву залишив тільки багатопрофільний ліцей, тож плутатись НВК чи школа більше не доведеться.

Також в Енергодарі після 9 класу запрошують до коледжу інформаційних та соціальних технологій при Енергодарському інституті державного та муніципального управління імені Рема Хеноха, або до навчально-виховного комплексу «Загальноосвітній навчальний заклад ІІ-ІІІ ступенів-міжшкільний навчально-виробничий комбінат».

Ф – Фонтани
Фонтани в Енергодарі це явище майже міфічне. "Каскад" на Центральній після "реконструкції" 2018 року, яка полягала у фарбуванні в синій колір, більше не працює. Архітектор Володимир Бабаєв, який проєктував фонтан, був категорично проти фарбування натурального каменю. Проте ті місця, де плитка відвалилася, покриття захистило від подальшої руйнації. Але, знову ж таки, тільки на нетривалий час. Остаточну реконструкцію в мерії оцінювали у 50 млн грн і планували влітку 2020 року завершити роботи. Історія дуже нагадує справу про футбольне поле на стадіоні "Старт", бо грошей нема, і реконструкції також.

Натомість в парку Перемоги у 2019 році на День захисту дітей відкрили пішохідний фонтан і присвятили його пам'яті В'ячеслава Тищенка, директора Запорізької АЕС, який, власне, парк Перемоги і створив. Більше про фонтани в Енергодарі читайте у нашому матеріалі.
Х – Хачко Олександр
Людина, що врятувала у 2019 році дитину, що провалилася під лід. Ми писали про Олександра тут і тут. І в 2019, і в 2020 Олександр Хачко ставав "Людиною року" за версією нашого сайту.
Ц – Церква
Церков у значенні "храм" в нашому місті не так багато. Старовинних взагалі немає із зрозумілих причин (місту всього 51 рік). З побудованих можемо назвати Храм "Прізрі на смірєніє" – він з'явився на місці колишнього овочевого магазину "Берізка".

Є церкви, що працюють в пристосованих приміщеннях – капличка Луки Кримського – у водогрязелікарні, Богоявленський храм – в павільйоні на Набережній. А от в стадії будівництва у нас храм на в'їзді до міста (він теж Богоявленський) – у 2011 на будівлю навіть встановили центральний купол, але далі робота просувається "зі скрипом".

Хоча починала будувати цю церкву… Запорізька АЕС. Жвавіше будується храм на території лікарні – там його складають з дерева, наче конструктор. Всі перераховані церкви – Московського патріархату. Українська православна церква в місті всього одна – це храм Покрова Богородиці. Він також будується, але, на відміну від Богоявленського – повністю силами та коштом вірян.

Вже збудований Дом молитви християн-протестантів (на вулиці Воїнів-Інтернаціоналістів), а от греко-католики Енергодара зараз на самому старті – ведуть підготовчі роботи зі зведення своєї церкви поряд з Домом молитви.

Ч – Чорнобиль та "чорнобильці"
Енергодарцям як мешканцям міста-супутника не треба розповідати про те, від чого постраждали мешканці містечка Прип'ять. Багато хто з них був евакуйований та потрапив саме в Енергодар.

У нас встановлений пам'ятник ліквідаторам – поблизу пожежної частини: щороку там проводяться мітинги пам'яті аварії на ЧАЕС та до Дня ліквідатора.
Ш – Шандори
Це гідротехнічна споруда, яка складається з металічних розсувних воріт. Ці ворота регулюють потік води холодному та гарячому каналах ТЕС.

Це улюблене місце рибалок, яких не лякають написи про заборону рибалити.
Щ – щеплення
Енергодар, як і вся країна, зараз проходить випробування щепленням. Питання вакцинації вже давно розділило людей на табори, а з появою коронавірусу і поготів.

Станом на 18 жовтня кількість повністю щеплених від коронавірусної хвороби в Енергодарі 6600 осіб. Загальна кількість проведених щеплень – 18 252.

Нагадаємо, що зробити щеплення можна в кабінетах Центру первинної медико-санітарної допомоги та у пункті вакцинації, що працює щодня без вихідних.
Ю – Юності бульвар
Цей бульвар значно оновився завдяки майданчику біля магазину «Олеся» – у першому мікрорайоні з'явилася нова сучасна зону відпочинку.

Окрім встановлених у 2019 році мотузкового комплексу та металевої інсталяції у формі земної кулі, у 2020 з'явився дитячий ігровий комплекс та велика пісочниця.А ще столики для гри у шахи.

Найчастіше їх використовують не за призначенням бажаючі розпити алкогольні напої, але можливо колись шахові партії будуть розіграні саме на бульварі Юності. (фото Валерія Щетиніна)
Я – Ярмарок спорту
Вперше відбувся в Енергодарі восени 2021 року. Цей захід зібрав одночасно представників 32 видів спорту, які представлені у нашому місті. Енергодар славиться своїми веслувальниками на байдарках і каное, боксерами школи боксу імені Володимира Манзулі, пловцями, легкоатлетами, велосипедистами, футболістами, спортсменами з вільної боротьби, змішаних єдиноборств, хортингу, пауерліфтингу, шахів, волейболу тощо.

У форматі ярмарки спорту в Запоріжжі вже 7 років проходить подібний захід, який збирає спортсменів з 230 видів спорту з усієї області. Його особливість в тому, що гості мають можливість познайомитися з видами спорту не просто як глядачі, а випробувати їх на дотик — долучитися до квестів, конкурсів, майстер-класів та відкритих тренувань.

Читайте також на Енергодар.city
Абетку склали Катя Стаценко, Анна Скороспелова, Наталія Сергієнко

Дизайн та ілюстрації – Віталій Короліщук, агенція "АБО"