Абетка природи "Української Амазонки" поруч з Біляївкою
Ми зібрали в абетці всі знакові місця, предмети, живі істоти, які визначають природу Української
Амазонки. Географічно – це саме серце Одещини. 40 кілометрів від обласного центру – і ви у Біляївці.
Поруч – дикий край білих лілій, таємничих єриків, річних заплав та безкраїх водно-болотних угідь.
Це місце не для активного відпочинку. Більше для релаксу, єднання з природою, відключення від усіх
турбот та суєти. Ми сподіваємося, що після вивчення абетки вам неодмінно захочеться побачити
Українську Амазонку на власні очі. Місцеві можуть перевірити, чи співпадуть наші асоціації на літери.
Натисніть на літеру щоб дізнатися більше
А – Амазонка
Амазонка – це найдовша у світі річка з Південної Америки, а її заплава – найбільше болото у світі. Здавалося б, до чого тут природа Біляївки? Справа у тому, що місцеві заплави, єрики Турунчука та Дністра зовні дуже схожі на Амазонку. Вони такі ж таємничо-містичні, вкриті куполом з багаторічних рослин.

Амазонку називають найтаємничішою річкою планети. Але поруч з нами є своя "Дністровська Амазонка", де гніздяться рідкісні птахи, ростуть червонокнижні рослини.
Б – болото
Цікаво, що 20% всього кисню на планеті виробляють ліси, які розкинулися вздовж Амазонки. У той же час водно-болотні угіддя, що оточують Біляївку, так само є "легенями планети".

Окрім того, вони охороняються Рамсарською конвенцією. Це міжнародна угода, яка каже про особливе значення болота для збереження життя на планеті, різних живих істот та існування людини.
В – вода
У Біляївці є приказка – хто попив дністровської води, той назавжди залишиться тут. Вода, яка оточує Біляївку, колись вдихнула життя в цю місцевість. Сюди з центральної та північної України приїздили перші мешканці за рибою, за товаром, який йшов з Туреччини, а побачивши красу краю, залишалися тут назавжди.

Дністровська вода напуває Одесу та десятки міст Одеської області. Тому місія місцевих мешканців – берегти цю воду джерельно чистою.
Г – глечики
Жовті глечики, які з'являються на поверхні місцевих озер ще називають "русальними квітами". Наші предки вірили, що у літню ніч русалки збираються саме у місцях, де найбільше росте жовтих лілій-глечиків. І казали не зривати глечики, бо вони живі, і можуть стекти кров'ю.

Екологи ж вважають, що наявність у воді жовтих глечиків може бути індикатором стану водойми. А рибалки знають напевне: там, де ростуть ці квіти, зазвичай водиться риба.

Це одна з найдавніших квіток на планеті, що з'явилася тут мільйони років тому. Зараз же перебуває під захистом. Через її лікарські властивості квітку нещадно виривали та нищили.
Ґ- ґедзь
Ця надокучлива комаха очолює топ-небезпечніших у наших широтах. Недарма кажуть, "що ти стрибаєш, наче тебе ґедзь вкусив". Місце укусу досить велике, набрякає, довго свербить. Інколи навіть викликає набряк, який потрібно знімати у лікарні. Такий болючий укус через те, що у комахи дуже товсті хоботки. Він проникає глибоко у шкіру та торкається нервових закінчень.

Гедзі дуже швидкі та витривалі комахи. Можуть навіть наздогнати автомобіль, який рухається зі швидкість 40 км\годину, або вкусити людей, що пливуть на човні на відстані у кілька сотень метрів від берегу.

Цих комах дуже багато у наших плавнях, особливо поруч з пасовищем корів. У народі ґедзя ще називають "сліпець" за його великі, але наче підсліпуваті очі.
Д – дерево
За Київської Русі Дністром сплавляли до Чорного моря червоне дерево - корабельний ліс. Сосни, які використовували для будівництво кораблів, росли у витоків річки.

Але і тут, внизу Дністра, дерева мають важливе значення для укріплення берегів. За розповідями біляївських старожилів, здавна на берегах Дністра, його рукава Турунчука, росли одні верби. Це пізніше перші біляївці почали рятуватися від степних вітрів та зсувів річки, насаджуючи плодові та садові дерева.

Дерева – це природні кондиціонери, які не потребують електроенергії, а самі виділяють свіжість та вологість.
Е – екологія
Ми живемо у місцевості, яка створила всі блага для нашого комфорту. Тут є їжа, є прихисток від спеки та холоду, є матеріали для будівництва житла.

Однак люди інколи не зовсім правильно ставляться до природи. Наука, яка вчить нас розуміти не тільки свої потреби, а й потреби нашої планети – називається екологією.

Найбільше багатство – це чисте повітря, чиста вода, чистий ґрунт, на якому можна виростити чисті овочі та фрукти.
Є – єрик
Єрики – це природні канали, які поєднують між собою озера. Своєрідні зелені коридори, де можна почути щебет птахів, тихий плескіт риби, помах крильця метелика.

До речі, "єрик" – одне з найдавніших слів української мови, яке вона запозичила з тюрських мов.

Найбільш відомим містом України, де замість вулиць розташовані єрики, залишається Вілкове. Однак поруч з Біляївкою можна зустріти не менш гарні єрики, створені самою природою.
Ж – жаба
Якщо прогулюватися поруч з плавнями, то увечері можна почути протяжне багатоголосся "Ква-ааа". Якщо вони дуже голосні – це перевірена прикмета. Бути дощу.

Ця прикмета має цілком наукове обґрунтування. Виявляється, жаби вміють дихати не лише легенями, а шкірою. Коли погода суха, то вони ховаються у водоймищах. Бо їх шкіра швидко засихає. А перед дощем, коли повітря насичується вологою, жаби вилазять на сушу, та голосно сповіщають про зміну погоди.

Але цінність жаб не в тому, що вони є місцевим "бюро погоди" чи "живими барометрами". Вони виконують важливу функцію регулювання шкідливих комах – їдять комарів, мошок.
З – затишок
Спокій та затишок. Максимальне єднання та занурення у природу. Тут є куточки, яких майже не торкалася рука людини.

Безкраї простори завжди підкажуть місце для усамітнення. Навесні, восени тут прекрасно можна провести час, загорнувшись у ковдру та неспішно дивитися на м'яке погойдування річкових хвиль.

Влітку, особливо у серпні, тут можна спостерігати справжній зорепад та загадати бажання, яке неодмінно здійсниться. А взимку тут завжди є місця, де можна випити гарячий глінтвейн.
И – индик
Хоча в новій редакції українського правопису слова "индик" так і не зʼявилося, але його у Біляївці здавна вимовляли саме так.

Колись на одній з найстарших вулиць міста – на Кіпенко, були сотні цих птахів. Їх розводили заради смачного та дієтичного м'яса.

До речі, у наші широти він приїхав з Північноамериканського континенту. Першими цей птах одомашнили індійці, які окрім м'яса, використовували його пір'я для прикрас, а з трубчастих кісток ніг і крил робили різноманітні свистки та дудки.
І – ібіс
У нашій місцевості живе коровайка, птах з роду ібісових. Це священна птиця у багатьох народів. У місцях стародавніх єгипетських захоронень було знайдено понад мільйон мумій священних ібісів. Вважалося, що приліт ібіса пророкує багатий врожай.

Орнітологи вважають коровайку уособленням таємничості. Перш за все, за її незвичний облік. Дивний довгий дзьоб, який дугоподібно загнутий донизу. Барвистий наряд та карі очі з обідком навколо них.

А ще – за їх обережність та прагнення до усамітнення. Наживо побачити коровайку дуже важко – вона добре ховається та дуже пильно спостерігає за територією, аби не натрапити на людей.

Ще про цю пташку кажуть, що вона здатна розпізнавати "добрих" та "поганих" людей. Останнім пернаті не потрапляють на очі взагалі.
Ї – їжак
За своєю природою їжак – нічний звір. Вони ведуть потаємний спосіб життя. Вдень сплять. Вночі, перебираючи маленькими лапками, виходять на полювання.

Хоча їжачків часто змальовують з яблуком, чи грибами, вони маленькі хижачки. Основу їх раціону складають дорослі комахи, щипавки, жуки, павуки, жужелиці, гусениці, слимаки, мокриці, дощові червʼяки.

Цікаво, що вони мають стійкий імунітет проти різної отрути. Тому не гребують, щоб поживитися отруйними зміями, скорпіонами.

А ще у них є дещо спільне з медведями. Вони так само впадають у зимову сплячку. Тому влітку мають накопити добрячий запас жиру.
Й – йой!
Це слово-вигук використовується тут у різних ситуаціях.

- Ой, йой!

Коли, наприклад, пішов у плавні та набрав води у чоботи, або не вслідкував за вудочкою та втратив рибу.

- Йо-майо!

Коли, усвідомлюєш, що поїхав на рибалку, а штопор забув вдома.

- Йооооой!

Коли вперше виїхали на глибокий Турунчук та побачили, яка краса відкрилася перед очима.
К – кажан
Кажанів зараз звинувачують у тому, що вони спричинили спалах коронавірусної інфекції. У дитинстві місцевих дітей лякали тим, що треба повернутися додому до темряви. Бо кажани нападуть та заплутаються у волоссі. Цю літаючу тварину звинувачують у вампіризмі та часто малюють у мультфільмах жахів.

У той же час, цей єдиний літаючий ссавець (істота, яка харчується молоком у дитячому віці) дуже корисний для навколишнього середовища. Американські вчені підрахували, що, знищуючи комах-шкідників, ці тварини щорічно допомагають фермерським господарствам США заощадити в загальній складності понад 3,5 мільярдів доларів.

Та й взагалі, кажани - дуже цікаві істоти. Наприклад, вони шукають тварин за ультразвуковими хвилями. Вони фактично "бачать вухами". У них дуже швидкий обмін речовин в організмі, тому вони ніколи не бувають товстими, скільки б не їли. Без них не було б бананів, манго та інших фруктів, які вони опилюють. Вони живуть по 30 років і не старіють, оскільки їх організми вміють відновлювати клітини. З цієї ж причини, вони не хворіють онкологічними захворюваннями.

Л – латаття
Біле латаття – ще одна найстарша квітка на планеті. І вона фактично не змінилася за мільйони років своєї історії.

Вони полюблять мілководдя, але у разі необхідності можуть чотири метри тягнутися з-під води до сонця. Цікаво, що це одна з небагатьох квіток, які починають розпускатися не вранці, а після заходу сонця.

Поверхня цих квіток вкрита спеціальною речовиною, яка здатна відштовхувати бруд. Саме тому вони завжди залишаються такими сніжно-білими.

Через свою давність, ця рослина присутня у багатьох повір'ях, казках та легендах. Так, у казках часто йдеться, що кожне латаття має свого друга ельфа (маленького чоловічка), який разом з ним народжується, та разом з ним і вмирає.

М – мікроорганізми
Мікроби, або ж мікроорганізми, – це живі істоти, які ми не можемо побачити неозброєним оком. У болотах їх мільйони клітин на один грам торфу.

У мікробів колосальна швидкість еволюціонування: наприклад, поки чиясь дитина піде до школи, у бактерій зміниться більше поколінь, ніж у людей за весь час існування нашого виду.

Найважливіше, чим займаються мікроорганізми – це розкладання органічних речовин. Наприклад, на очисних спорудах міста саме мікроорганізмі буквально "з'їдають" усі органічні речовини, очищаючи стічну воду та перетворюючи її на чисту та прозору, яку можна зливати у плавні.
Н – норка
На емблемі Нижньодністровського природоохоронного парку Дністер є представники двох рідкісних та цінних видів, які живуть на його території. Птах коровайка та європейська норка.

Ця тварина – небалакуча. Майже не видає звуків. Селиться подалі від людей, які роками знищували її для виробництва хутряних виробів. Під час створення пари самці, приваблюючи самку, свистять і хихикають. Ще вони вміють ніжно воркувати. Таким же воркуванням самка заспокоює дитинчат.

Норка відноситься до корисних для людини і природи тварин, так як скорочує чисельність
дрібних гризунів.
О – орнітологія
Це наука, яка вивчає птахів. Вона має безпосереднє відношення до природи Української Амазонки. Бо саме ця територія є домівкою для десятків видів птахів. Найбільше їх саме у дністровських плавнях.

Тут живуть або гніздяться пелікани, баклани, чаплі, болотні крячки, коровайки, чепури, кулик-довгоніг, чоботар, косар, орлан-білохвіст. Багато з цих видів опинилися на межі зникнення.

Щоб усвідомити, наскільки ця територія важлива для існування птахів, варто сказати, що саме тут живуть 1% усієї популяції деяких видів на планеті. Тут гніздиться 7,0% популяції коровайок, 3,6% квакв, 8% баклаканів, 1,6% чаплі рудої тощо.

Саме це визначає виключну роль цих місць не лише для місцевих мешканців, а й усієї планети та її біологічного різноманіття.
П – плавні
Це слово знайоме багатьом місцевим мешканцям. Плавні – це територія за містом. Вологий ґрунт, куди виганяють випасати худобу.

Лише зараз, на початку 21 століття, людство починає усвідомлювати важливу роль плавень у збереженні життя на планеті. Плавні – це наче природні нирки планети. Вони захищають від повені, слугуючи буфером між річкою та населеними пунктами. Вони контролюють та запобігають ерозії ґрунтів. Поглинають вуглекислий газ, який відповідає за зміну клімату, і віддають планеті кисень.

Сірі, непримітні, вкриті мохом та скупою рослинністю, вони дуже важливі для нашої планети.
Р – риба
О будь-якій порі року на березі Дністра та Турунчука можна побачити рибалок з вудочками. Тут багато рибних місць. Водиться судак, сом, дикий короп, карась, щука, краснопірка, лин, верховодка, окунь, лящ.

Єдиний період, коли рибам треба дати спокій – з 1 квітня по 10 червня. Це період тиші, коли відтворюються рибні багатства.

Раніше до будівництва гребель на Дністрі тут водилася осетрова риба стерлядь – сучасник динозаврів. У 2019 році тут упіймали вугра.
С – Сонце
Територія Української Амазонки знаходиться на Півдні України. Тут жарке літо, м'які весни, осінь та зими і завжди багато сонця. Вона у виноградові, яким славиться цей край, у налитих соками овочами та фруктами.

Інколи, як у 2020 році, сонця було забагато, що викликало посуху та неврожай. Але у той же час, є дослідження, які стверджують, що зміни клімату та глобальне потепління не пов'язані з сонячною активністю, а виключно з діяльністю людей.
Т – туризм
Ще з десяток років тому слова «зелений туризм» викликали у місцевих регіт, а туристи були легендою. Всі про них чули, але ніхто не бачив. Відтоді багато чого змінилос — і нині до Біляївки їдуть як до української Амазонки.

У Біляївці можна шукати скарби, провести час за річковою прогулянкою, упіймати рибу та зварити найсмачнішу біляївську юшку, посмакувати вертутою, яка смачніша за німецький струдель.
У – урочище
Дністровське урочище (народна назва території плавень), або Дністровський заповідник територія, яка розташована у дельті Дністра. Воно знаходиться у серці Нижньодністровського національного природоохоронного парку.

Навесні територія Дністровського заповідного урочища перетворюється навеликий пологовий будинок, де на світ зявляються рідкісні, зникаючі види тварин та птахів. Це період тиші, коли тут заборонена будь-яка людська активність.

Заповідником стають території, які людина, за часи свого існування, змінила. І їм треба час, щоб відновитися та допомогти відновитися живим істотам, які населяють її.
Ф – флора і фауна
Дністер є однією з найгарніших річок України. Різноманіття парку вражає. Тут ростуть рослини кормові – 256 видів, лікарські – 365, медоносні – 166, декоративні – 178, харчові – 150, пряноароматичні – 6, технічні – 82, ефіроолійні – 111.

Тут живуть 1012 представників тваринного світу. Серед них - кіт лісовий, норка європейська, горностай, ховрах крапчастий.
Х – хлорофіл
Куди тут не подивися – все навколо зелене. Це місце насичене зеленим кольором. Він у всьому – у квітах, деревах, полях, на берегах річки та коло будинків.

Хлорофіл, який створює цю палітру, називають рослинною кров'ю. Якщо запинити на цьому кольорі свій погляд, то очі відпочивають, зникає відчуття стресу.

Цікаво, що за своєю структурою хлорофіл подібний до крові людини. Лише відрізняється кольором (червоний колір походить від гемоглобіну) та одним елементом (у хлорофілі присутній магній, а в людській крові є залізо).
Ц – цвіркун
Пізніми літніми вечорами у плавнях поруч з Біляївкою розпочинають концерт місцеві музиканти – цвіркуни, або як ще їх називають, коники.

Виявляється, їх репертуар не обмежується однією мелодією. Вибір пісні залежить від мети. Чи треба їм привабити самицю, чи треба поділитися радістю взаємного кохання.

До речі, у Китаї ці комахи були свого часу свійськими. Китайці вважали, що вони приносять щастя.
Ч – Червона книга
Ми про це багато писали вище. На жаль, через діяльність людини, чимало місцевих видів тварин, рослин знаходяться на межі зникнення. До Червоної книги України занесено 10 видів рослин, 58 видів птахів, 5 видів тварин.
Ш – шакал
У 2008 році цих тварин у дельті Дністра було всього 5-8. Одна всього лише зграя. Але з того часу вони почали захоплювати все більше території.

Цікаво, що вони мають свою власну "мову", спілкуючися за допомогою криків, гавкоту, звуків, які нагадують сирени.

Хоча про них говорять, як про любителів падалі, вони непогані мисливці. Варто остерігатися зустрічі з ними.
Щ – щебет
Різноголосий щебет птахів тут супроводжуватиме вас на кожному кроці. Чи відомо вам, що пташиний спів має цілющі властивості. Щиглики та чижі допомагають при неврозах, втомі та дратівливості; Жайворонок здатен своїм співом створити в душі спокій та гармонію. У ці краї приїжджають любителі спостерігати за птахами. А ви приїжджайте ще, щоб їх послухати.
Ю – юка
Юка - це нетипова рослина для нашого краю. Але вона - доказ того, що клімат змінюється. Зараз у Біляївці цілком спокійно зимують кактуси. Місцеві збирають врожай з екзотичних дерев: інжир, ківі, хурму та гранат. А місцеві фермери жартують, що з моркви перейдуть на ананаси.
Я
Я. Ти. Ми. Кожен з нас є частиною природного середовища цього краю. Який ми слід тут залишимо, впливатиме не лише на нього, а й на планету загалом. Тому приїздіть сюди з чистими думками.

Живіть тут в гармонії з природою. І нехай на цій землі після вас не залишатиметься сміття, палаючого багаття, розорених гнізд. Тільки слід ваших ніг на цій благословенній землі.
Ще вам може бути цікаво
Гайда до Біляївки! Путівник українською Амазонкою
Як добре ви знаєте природу Біляївки та передмістя?
Іноземці у Біляївці: що їх сюди привело та які враження залишило місто
Що з гостинців привезти з Біляївки?
Абетку склала Галина Халимоник, редакторка Біляївка.City

Дизайн та ілюстрації – Катерина Іванова