Абетка Брендів

Бренди у цій Абетці — точно свої. Їх заснували і розвивають люди з Донеччини та Луганщини. Ці виробники створюють сучасні продукти, які нам не соромно порадити друзям і знайомим, багато з них ми спробували самі. Ці бізнеси створюють новий імідж регіону — не тільки металургійно-шахтарського.

Під кожною літерою — окремий бренд, товари якого варто спробувати. Клікайте, щоб дізнатися більше
і підтримати своїх.
Партнер проєкту — маркет товарів виробників зі сходу України
Ідея і реалізація — онлайн-журнал
Партнерський проєкт
A-Textile ➚
Текстиль із натуральних тканин із вишивкою
Інноваційна швейна майстерня текстильних виробів з вишивкою А-TEXTILE з'явилася у Вугледарі Донецької області завдяки родині переселенців. Анні Теличко з сім'єю через війну довелось повернутися з Донецька у рідне містечко. З того часу вони розвивають Вугледар, залучаючи грантові кошти.

Колишня доцентка донецького вишу стала бізнес-леді та розширює ринок невеликого шахтарського міста. Швейний міні-цех А-TEXTILE стартував завдяки обласній програмі «Український донецький куркуль» у 2017 році.

Тут виготовляють текстильні вироби з вишивкою: постільну білизну, вишиванки, жіночі сукні, екоторби, маски, шеврони, логотипи, брендують корпоративний одяг. З любов'ю втілюють у життя ідеї замовників. Для продукції використовують натуральні тканини – вони міцні, приємні на дотик та екологічні. До речі, обладнання на виробництві енергозберігаюче.
А-TEXTILE створює унікальні текстильні вироби з вишивкою для B2B сфери (бізнес для бізнесу), також виконують замовлення в роздріб у Вугледарі та через інтернет по Україні. Родина Теличків планує вийти на світові ринки. Перші кроки зроблені — Анна є одним з засновників і членом правління громадської організації Fashion Cluster Ukraine, що об'єднує підприємців, які займаються швейною справою.
я
б
Barwa
Сучасний бренд трикотажної пряжі
Навесні 2019 року в Маріуполі народився сучасний бренд трикотажної пряжі Barwa. Він створений з любов'ю до своєї справи. Починалося все з десяти кольорів, через рік їх у палітрі — більше 50 відтінків!

«Це була не перша трикотажна пряжа українського виробництва. Тим цікавіше було розробляти стратегію виходу на український ринок, – каже засновниця бренду Ольга Сімонова. — Ми одразу розуміли, що треба бути якісними та унікальними, щоб завоювати серця майстринь. Ми вирізняємось серед інших бездоганною якістю продукту і душевним сервісом. А також ми першими випустили пряжу з ароматом, чим досі дивуємо клієнтів».

З трикотажної пряжі від Barwa виготовляють затишний домашній текстиль: килими, подушки, корзини, пуфи, домашні капці. Також — стильні та сучасні сумочки та рюкзаки.

У виробництві використовують тільки сировину високої якості, тому вироби з цієї пряжі довго приноситимуть радість і затишок.
Замовити продукцію бренду Barwa можна через онлайн-магазин — по всій Україні, а також у магазині-студії в Маріуполі.
а
в
Valles ➚
Ексклюзивні меблі з натуральної деревини
Втомились від роботи за ноутбуком? У майстерні Valles знають, як вам допомогти. Олексій та Оксана Чебаненки заснували в Іллінівській сільській громаді на Донеччині виробництво ексклюзивних предметів інтер'єру та аксесуарів з натуральної деревини. Їхні меблі збільшують ефективність роботи, знімають втому і дарують свободу.

Гордість сімейної майстерні — мобільна станція для роботи стоячи. Вона складається з підставки під ноутбук, балансборду під ноги і опори для розвантаження спини. Олексій Чебаненко сам багато працює сидячи і розуміє, наскільки це втомлює спину. Його розробка дозволяє підвищити працездатність, працювати не тільки вдома чи в офісі, але й на природі.

Станція для роботи стоячи ламає стереотипи, що працювати за ноутбуком — це рутина та втомлений хребет. А можливість замінити офіс на природу чи парк звільняє від прив'язки до стільця та столу за конкретною адресою.

Також майстерня Valles виготовляє декор для інтер'єру, кухонні дошки, журнальні столики, торшери, ікони та панно. Олексій створює меблі з дерев різних порід і сировину використовує ощадливо, бо піклується про довкілля.
Родина започаткувала благодійний фонд, 10% прибутку спрямовує на соціальні ініціативи. З цих грошей Чебаненки планують обладнати експериментальний клас Іллінівської опорної школи мобільними станціями для роботи стоячи.
б
г
Грація ➚
Студія танців
Знали, що один із найбільших танцювальних центрів України заснований у Слов'янську? «Грація» навчить бальним, сучасним і східним танцям, сюди можуть приходити люди від трьох до 80 років.

Заснувала студію Галина Овчиннікова, зараз головує її син Олексій, який багато років танцював у «Грації». Його 14-річний син — також вихованець студії.

Наразі «Грація» працює в трьох містах: Слов'янську, Святогірську та Дружківці. Студія готується розширювати географію.

Загалом близько тисячі вихованців відвідують уроки танців у десяти танцювальних залах. Студія трансформує простір під потреби учнів: міняє паркет, встановлює дзеркала та систему опалення. Важливо, щоб учні одразу звикали до гарних умов занять, переконаний Олексій Овчинніков.
У студії працюють 30 викладачів, більшість з них – переможці та фіналісти чемпіонатів України або мають звання кандидатів у майстри спорту. Вихованці «Грації» — найкрутіші в регіоні, перемагають на всеукраїнських і міжнародних змаганнях. А ще студія влаштовує фестивалі, концерти й танцювальні вечірки у Донецькій області та Києві.
в
д
Do scripa➚
Натуральна косметика
Натуральна косметика Do Scripa — це понад 70 корисних засобів для шкіри. З десяток видів мила, гелі для душу, креми для обличчя і тіла, догляд за східними рецептами, як-от мароканське мило для хамамів бельді, убтан – засіб для вмивання з рослинної пудри. У карантин компанія почала виготовляти антисептик з олією авокадо, який береже шкіру від пересихання.

Важко повірити, що все це роблять у Дружківці тільки дві людини: засновниця бренду Анна Рубан та її помічник. Анна має дві освіти, фармацевта і технолога-косметолога, Do Scripa заснувала чотири роки тому.

У виробництві використовуються ефірні олії з Німеччини, рослинні олії – з України та з-за кордону, навіть зі Шрі-Ланки. Активні речовини для косметики закуповують у Європі та Китаї.
Нещодавно у бренда з'явився свій сайт, тож косметику Do Scripa можна замовляти з будь-якого куточка країни. До речі, можна скласти подарунковий набір на власний смак — самостійно визначити, що буде входити до нього, і обрати упаковку.
г
е
Ecoceramics ➚
Кераміка з червоної глини

Серед керамічного розмаїття в Слов'янську вирізняється Ecoceramics («Экокерамика») родини Ярових.

Виготовляти керамічний посуд Юрій Яровий починав наприкінці 1990-х. Була перерва, власне виробництво він відновив у 2015 році — тоді з'явилась Ecoceramics. Завдяки гранту майстер купив обладнання для керамічного цеху.

Це родинна справа, з Юрієм та його дружиною Ольгою працює син Дмитро — він дизайнер, але опанував гончарство. Також є наймані працівники. Робочий цикл такий, що процес не зупиняється, можна підміняти один одного на будь-якому етапі виробництва.

Ecoceramics працює з червоною глиною і не використовує хімічні домішки, не покриває посуд поливами. Увесь посуд підходить для зберігання та термічної обробки продуктів. За робочий день у цеху можуть виготовити близько 200 виробів, і всі вони – творча авторська робота.

Кожен виріб обливають молоком і натирають воском – так робили прадіди, щоб посуд був міцнішим, а продукти в ньому зберігалися довше. Страви смакують інакше, коли готуєш чи їси з екологічного посуду, запевняє родина гончарів.

У каталозі є близько сотні видів продукції. Працюють з гуртовими замовленнями, великі обсяги товару забирають на експорт. Користуються попитом чашки, тарілки, чайники, каструлі, горщики для м'яса, глечики. Керамічний посуд добре тримає тепло, зручний і додає оселі затишку.

Родина створила торгову марку, Ecoceramics є членом Торгово-промислової палати України, успішно брала участь у виставці бізнесів зі сходу «Схід-Експо», має сертифікат від Програми розвитку ООН. Ярові використовують тільки сертифіковану сировину. Завдяки другому гранту вони розширили гончарну майстерню і запрошують повчитися усіх охочих.
д
є
Книгарня «Є» ➚
Українські книжки на сході
Де знайти українську книжку на переважно російськомовному сході? Звісно, у книгарні «Є» в Слов'янську — першому і поки єдиному на Донбасі магазині відомої мережі, куди приїздять навіть читачі з сусідніх Краматорська і Дружківки.

Крамниця з'явилася в грудні 2017 року завдяки місцевому жителю —Віктору Разживіну. Він давно мріяв відкрити книгарню. Хотілося, щоб це був великий магазин, тому він і звернувся до відомої мережі. Після довгих перемовин Віктор домігся відкриття магазину під брендом «Є». Наразі Слов'янська книгарня займає 100 квадратних метрів.

«Який читач не мріє бути директором книжкового магазину?» — сміється Віктор. Усе його життя пов'язано з книгою: читати почав з чотирьох років, працював учителем, а потім викладав літературу у виші. Був у журі літературних конкурсів «Коронація слова» та «ProМинуле».

У докарантинний час крамницю в Слов'янську щомісячно відвідувала тисяча осіб. Для міста з населенням трохи більше за 100 тисяч такий показник є великим. Крім того, за два з половиною роки існування книгарня обзавелася постійними клієнтами, які зробили покупок більш ніж на 10 тис. грн. Таких поки небагато — до 20 осіб, їх цінують й іноді роблять для них спеціальні замовлення.
Жителів сходу не лякає книжка українською, відзначає власник крамниці. Особливою популярністю користуються дитяча література та збірки законів. Є свій читач і в художньої прози та книг з бізнесу й психології.
е
ж
Свої.Сity ➚
Журнал про людей зі сходу
Онлайн-журнал Свои.City з моменту появи у серпні 2018 року розповідає про людей родом зі сходу, які самі створюють своє сьогодні і завтра. Вони активні, вони зіштовхуються з труднощами, але не здаються. Завдяки їм Донбас як місце шахт і териконів відходить у минуле. Натомість постає регіон, де розвивають інформаційні технології, шиють модний одяг і готують десерти, як у кав'ярнях Відня.

Нам важливо розповідати про таких сміливців, щоб їх приклад надихав інших відкрити власну справу. І ми раді підтримувати бізнес не лише журналістськими історіями, а і як цифрові няні. Ми готові розповідати про ваш бізнес так, щоб його запам'ятали і полюбили.

Наша щомісячна аудиторія – 240 тисяч користувачів. З них 44% – з Донецької області, 23% – з Луганської.

Якщо ми будемо співпрацювати, то «Свои» допоможуть:
  • збільшити продажі і вийти на ринки інших регіонів і країн;
  • запустити інструменти просування бізнесу, до яких у вас не доходили руки;
  • зробити присутність у маркетплейсах і соцмережах ефективною;
  • прорекламувати товари, акції та послуги, щоб їх запам'ятали і купили;
  • викликати заздрість у конкурентів.

До речі, у нас є маркетплейс Свой.Маркет, де виробники зі сходу знаходять покупців.

Усе про нашу допомогу з просуванням дізнавайтеся за посиланням.
є
з
Забой➚
Одяг для тих, хто вболіває за Донбас
Бренд одягу «Забой» запустили торік, але його історія почалась ще 2007-го. Тоді ультраси донецького футбольного клубу «Шахтар» відкрили магазин атрибутики для фанів. Коли розпочалась війна, зробили кілька патріотичних принтів для своєї аудиторії. Ці принти демонстрували позицію тих, хто носить футболки. Надпис «Донецьк — сонце України встає на Донбасі» був одним з перших.

У 2019 році команда вирішила змінити вектор і створити бренд для Донбасу. Для людей, які живуть у Донецькій області та переселенців, які роз'їхались по Україні. Так з'явився «Забой», розповідає автор бренду Максим Лисенко.

Зараз це онлайн-магазин з частково власним виробництвом. Речі шиють у Покровську, Дніпрі та Києві. Кожний виріб пов'язаний з Донецьком, «Забой» пропонує майже 60 варіантів патріотичного одягу. Найбільшим попитом, незалежно від пори року, користуються футболки. Також роблять світшоти і постійно розширюють асортимент, починають шити панами та шкарпетки.
Замовити «забойний» одяг можна на сайті бренду. Його відправляють не тільки в різні регіони України, але й закордон. Виключення — окуповані території.
ж
і
Івонін парк ➚
Зелений бренд Сєвєродонецька
Свій бізнес Михайло Івонін характеризує, як поєднання розуму та підприємливості. Починав він з торгівлі технікою, а пізніше заснував інститут «Водоочисні технології», свій головний бізнес-проєкт.

Зароблене Михайло вкладає в озеленення та прикрашання міста. Трояндам та деревам катальпи на проспекті Хіміків, кленам, альтанкам і патріотичній стелі у парку Гоголя Сєвєродонецьк має завдячувати саме йому.

Своїми ініціативами Михайло намагається згуртовувати родини. У жовтні 2019 року він організував акцію «Сквер за один день», під час якої містяни висадили 270 рослин на вулиці Космонавтів. Кожен бажаючий міг придбати дерево або кущ з іменним декоративним сердечком та висадити його. Так занедбана галявина навпроти церкви перетворилася на міський сад, який вже називають «Івонін парк».

Взимку того ж року Михайло разом з іншими підприємцями збирав гроші на порятунок Льодового палацу.
з
ї
Їжа ➚
Тут ми зібрали всі смачні бренди з цієї Абетки
Прянівілль і KavaVille — пряники та кава

Халумі — сири

Yakka — авторські соуси

Ф'ючефуд — чіпси майбутнього

Козацьке подвір'я — сири та м'ясні делікатеси

Скажи Cheese — сири

Nectaris — кремовий мед
і
й
Нью-Йорк ➚
Прифронтове кафе
Підприємниця з Новгородського Оксана Ленко відкрила власну справу поряд з лінією розмежування. До її кафе-пекарні за круасанами та хлібом приїжджають навіть із сусідніх міст. Втілити мрію допоміг досвід у бізнесі і грант.

«Страху не було. Увесь залишився у 2014 році. Я вирішила, що найгірше вже позаду, перестала боятися і почала займатися власним розвитком», — розповідає вона.

У 2017-му вона подала свій проєкт на грант Програми Розвитку ООН. На 250 тисяч гривень Оксана придбала обладнання для випічки: шафи для тіста, пічки, кондитерську вітрину. Орендувала приміщення колишньої пошти. Над назвою пекарні довго не думала: селище заснували німецькі колоністи наприкінці 19 століття і до 1951 року воно називалося Нью-Йорком.

Про любов Оксани Ленко до історії свідчить оформлення приміщення: тут є міні-музей, старі світлини власників місцевих підприємств та фотокопії старовинних документів.
ї
к
Козацьке подвір'я ➚
Сири та м'ясні делікатеси
З «Козацьким подвір'ям» Сергія Свириденка можна зробити гастрономічну мандрівку по континентах. Тут виробляють кілька видів італійського сиру качотта, салямі, португальську презунту, яку більшість знає як хамон, тюркський суджук, швейцарський Белпер Кнолле — сушений сир, схожий на трюфель через скоринку зі смаженого чорного перцю.

Сергій — з Донецька, працював у Португалії шеф-кухарем, у 2015-му пішов служити на фронт. Коли повернувся, вирішив стати фермером. Так у 2016 році з'явилось «Козацьке подвір'я». Господарство розташовується у селі Іванопілля, це поруч із Костянтинівкою.

Серед фірмових делікатесів Сергія — ковбаса «Козацька» з яловичини, конини, свинячого сала. Туди додають нестандартні спеції, зокрема, в'ялений ялівець. Ще є «Чумацька волов'я» — сиров'ялена яловича ковбаса без сала. Назва така, бо у місці, де знаходиться ферма, у давнину пролягали чумацькі шляхи.
В асортименті «Козацького подвір'я» постійно є 15-20 сирів і близько 20 видів сиров'ялених і печених делікатесів, близько 10 видів кисломолочних продуктів.
й
л
LeKo ➚
Аюрведична косметика та екопродукти
Натуральну косметику ручної роботи виготовляє родина Василенків з Краматорська. У назві бренду LeKo подружжя Олена та Микола об'єднали свої імена.

Олена давно захоплюється аюрведою — системою традиційної медицини родом з Індії. Десять років тому вона почала варити мило та крем за рецептами звідти, лише з натуральних компонентів. Перша косметика йшла на подарунки рідним і знайомим. З часом хобі стало бізнесом, колишня вчителька праці зареєструвалась підприємцем, стала продавати свою косметику в Краматорську.

Для миловаріння Василенки збудували майстерню, згодом виграли грант від Програми розвитку ООН і купили додаткове обладнання. Наразі Олена з родиною виготовляє 160 продуктів: скраби, мило, креми, олійки, засоби для догляду за шкірою тощо. На своїй ділянці сім'я вирощує квіти й трави: лаванду, календулу, ромашку, м'яту, базилік. Також збирають трави в лісах Лиманщини, Святогір'я та Харківщини.
Аювердичну косметику продають у торговельних центрах Краматорська та Слов'янська, в еколавках і через інтернет. В асортименті LeKo також є солодощі. Цукерки за рецептами традиційної індійської кухні готує Микола Василенко. В основі солодощів — горохове борошно та вершкове масло.
к
м
Мікрохім ➚
Фармацевтичні препарати
Якщо ви або хтось із ваших знайомих купував торік нітрогліцерин, скоріше за все, його виготовила компанія з Рубіжного «Мікрохім». За результатами 2019 року, дві з трьох упаковок цього препарату, які купують в Україні, зробили саме там.

Фармацевтична компанія «Мікрохім» наступного року святкуватиме 30-річчя. Її заснували науковці з Луганської області. Спочатку виготовляли субстанції для ліків, з 2000 року — і готові препарати. Першими брендовими препаратами стали спреї нітрогліцерину та ізосорбіду динітрату, які використовують у кардіології, зокрема при стенокардії. Досі ці ліки мають тільки закордонні аналоги. Потім з'явилися препарати метаболічної терапії для неврології та кардіології, які завоювали довіру лікарів і пацієнтів в Україні.

Загалом у компанії працюють 300 робітників, усі вони — жителі Луганщини. З кожним роком «Мікрохім» розширює асортимент. Так, компанія розробила унікальні для України препарати — аналог «Віагри» у вигляді орального спрею, назальний спрей для знеболення та єдиний вітчизняний препарат для лікування орфанного захворювання — легеневої артеріальної гіпертензії.

Препарати з Луганщини продають у багатьох країнах СНД, на Кубі, в Панамі, Індонезії. Наприкінці 2020 року компанія випускатиме 70 позицій — ліки у формі таблеток, ін'єкцій та спреїв.

Наразі «Мікрохім» виготовляє препарати для кардіології, неврології, урології, а також анальгетики.
Як соціально відповідальна компанія «Мікрохім» багато років проводить гуманітарну програму «Найкраще робимо доступним», в рамках якої підтримує культурні та спортивні події, допомагає закладам, які опікуються соціально незахищеними людьми та тяжкохворими.
л
н
Nectaris ➚
Кремовий мед
Куштували колись крем-мед? Він відрізняється від звичайного особливо м'якою текстурою з майже непомітними кришталиками. Знайомство з цим продуктом пропонуємо почати з ласощів бренду Nectaris з Донецької області.

Своє медове діло Сергій Псарьов почав у 2015 році. До початку війні він жив у Донецьку, але в 2014 році виїхав звідти. Усе, що в нього було для початку нової справи, — невелика сімейна пасіка у Волноваському районі неподалік від Велико-Анадольського лісу.

Сергій не хотів робити звичайний мед, до того ж це було нецікаво і невигідно. Підприємець дізнався про канадську технологію виготовлення кремового меду і вирішив її опанувати.

Створення крем-меду не пов'язане з додаванням хімічних інгредієнтів. Суть в особливій методиці виробництва: щоб мед став кремовим, його треба охолодити та довго і дуже повільно перемішувати за певним алгоритмом.
Виробник не змінює склад меду занадто радикально. Крем-мед Nectaris може бути монофлорним — суто липовим, гречаним, золотарниковим. Або з добавкою горіхів чи ягід з природною кислинкою, які врівноважують солодкість меду.

Сергій Псарьов, відомий у мережі під ніком Rancher Green, продає свій крем-мед через соцмережі, сайт і маркетплейси, частина йде у торгові точки.
м
о
Оптика KLEIMAN
Окуляри та лінзи
Мережу оптик KLEIMAN харківський бізнесмен Михайло Клейман заснував 16 років тому. Вона працює в Донецькій, Луганській та Харківській областях. Війна не вплинула на KLEIMAN, на окупованій території магазинів мережі не було.

Ці оптики користуються попитом. Важливий фактор — компанія намагається відкривати салони у центрі міста. Продають окуляри як для зору, так і сонцезахисні. Є великий асортимент оправ і окулярів для водіїв — перевага, що привертає клієнтів. Також продають слухові апарати та комплектуючі до них.

У KLEIMAN є майстерня в Слов'янську, де на трьох верстатах виточують окуляри. Усі комплектуючі — імпортні, з Німеччини, Ізраїлю, Польщі та інших країн.

Тут слідкують за модою, тому постійно оновлюють вітрину з урахуванням тенденцій. Зараз у тренді круглі та трапецевидні окуляри. Користуються попитом контактні лінзи. Вони не замінюють окуляри, але виручають, коли бути в окулярах не можна через особливості роботи. Іноді непосидючим дітям ризиковано бігати в окулярах, і тоді теж допомагають лінзи. Найчастіше люди з проблемами з зором купують і лінзи, і окуляри.
Через карантин та вимогу носити маски люди в окулярах зіткнулись із великою проблемою — скло постійно запотіває. З цим нічого не поробиш, кажуть в оптиці. Навіть гідрофобний захист лінз для окулярів, що відштовхує воду, не справляється з цим. Єдиний вихід — спеціальна маска з клапаном.
н
п
Прянівілль ➚ та КаваVille➚
Запашна кава і пряники
Майстерня «Прянівілль» готує пряники за авторським рецептом Наталії Рак. KavaVille — онлайн-крамниця кави, заснована її чоловіком Сергієм.

Наталя — вчителька за фахом, працювала в медіа. Коли в 2011 році пішла в декрет, захопилась випічкою пряників. У 2014 році почалась війна, і родина виїхала у Дружківку. Наталя вирішила займатись тим, що любить і вміє. Домашня кухня перетворилась на кондитерський цех. А у 2016 році за донорської підтримки з'явилась творча майстерня «Прянівілль».

Наталя запевняє, що головне в пряниках — пропорція в прянощах, а це – аніс, кардамон, імбир, кориця. Деякі господині додають перець.

Нещодавно родина переїхала до Харкова і тепер розвиває кавовий напрямок, у KavaVille смажать зерна на замовлення. Можна придбати каву з Колумбії, Ефіопії, Індії, Гондурасу, Нікарагуа. Великих запасів смаженого зерна подружжя підприємців не має, тож кава завжди свіжа, легше контролювати виробництво. Зерна смажать на професійному обладнанні турецької компанії R&R.
Замовляти каву можна з будь-якої точки країни — її доставлять «Новою поштою».
о
р
Рання Пташка ➚
Майстерня вишитих подарунків
Тільки найкраще і безпечне — з таким підходом створює свої вироби Олена Кулєшова зі Слов'янська. Майстерню жінка назвала «Рання пташка» на честь донечок, які народились раніше терміну.

Першим замовленням «Ранньої пташки» стала подушка для малюка, який народився з вагою трохи більше кілограма. «Це був знак, що я не помилилася з назвою!» — згадує майстриня.

Спочатку мама, в якої троє дівчат, хотіла шити виключно одяг для дітей, які народились малесенькими. Але, зізнається, то був би надто вузький напрямок. Тому додатково почала вишивати подушки, рушники, іграшки для немовлят, і по сьогодні постійно розширює асортимент.

Першу вишивальну машинку Олені подарував чоловік три роки тому. Найпростішу, для новачків, але знадобилось чимало зусиль, щоб розібратися в тонкощах роботи.

Нещодавно Олена отримала машину своєї мрії за рахунок гранту від Програми розвитку ООН: 15-голкову промислову вишивальну машину з великою площею вишивки. «Це космічна ракета порівняно з моєю першою!» — сміється Олена. Додає, що все це стало можливим завдяки підтримці родини та тому, що вже не боїться мріяти і будує сміливі плани на майбутнє.

Наразі в Олени головними помічниками є 16-річна донька, яка може замінити маму на будь-якому етапі виготовлення замовлення, і чоловік, який підтримує і допомагає з отриманням і відправкою замовлень при необхідності.

Найчастіше майстрині замовляють іграшки-метрики. На них вишиті ім'я дитини, дата, зріст, час і вага при народженні. Вони зроблені з безпечних для дітей матеріалів, не містять дрібних деталей, довгого ворсу чи мотузочок. Наповнювач — гіпоалергенний лебединий пух, найякісніший із усіх, що є в Україні.

Усі замовлення на вишиті подарунки надходять переважно через соціальні мережі або сайт, який нещодавно з'явився у «Ранньої пташки».
Майстерня тільки починає свій шлях: напрацьовує досвід, розширює матеріальну базу, а Олена Кулєшова разом з командою продовжує намріювати собі новий асортимент, нові точки реалізації та нові замовлення.
п
с
Скажи Cheese ➚
Різні види сирів
У цій сироварні під Краматорськом готують вісім видів осетинського сиру, халумі, а також чіліту у гострому соусі за авторським рецептом.

Людмила Юркова та її чоловік у мирному Донецьку займались ландшафтним дизайном. Сергій Долгопольський, двоюрідний брат Людмили, був зайнятий у металургії. Через війну вони переїхали і змінили фах: з нуля створили сироварню і тепер можуть готувати до 1 тонни м'яких сирів на місяць.

До селища Малотаранівка родина приїхала в 2015 році. Міркували, чим займатися далі. Попивши домашнього молока, згадали «смак дитинства» і вирішили спробувати робити сир. Першим на продаж виготовили «Осетинський».

Спочатку готували на звичайній кухні. Сироварню «Скажи Cheese» почали будувати за підтримки ПРООН та обласної програми грантів «Український донецький куркуль».

Сир «Осетинський» готують класичний, з паприкою, пажитником, кропом, оливками, горіхами, базиліком і прованськими травами. Популярним став халумі – для смаження на грилі, та сир чіліта, огорнений гострим соусом.
Усе це можна спробувати, зробивши замовлення на сайті сироварні.
р
т
ТоПальто ➚
Стильні пальта на замовлення

Модні пальта з Покровська шиє Олена Король у власному ательє «ТоПальто». Бізнес вона почала восени минулого року, коли за грант Програми розвитку ООН придбала професійне швейне обладнання.

Модою та дизайном Олена цікавилась давно. Займалась неформальною освітою: вела школу стилістів, дитячий центр розвитку, модельне агентство. Після декрету вирішила розпрощатись з роботою в банку та йти за покликом серця. Так з'явилось ательє, де шиють саме те пальто, яке хоче замовниця.

Серед клієнток — суто жінки, зазвичай 28-35 років. Створити «ідеальне пальто» для кожної — така місія Олени. Підприємниця розробляє індивідуальні ескізи, а її команда з різних куточків країни втілює їх у життя. Вони ніколи не шиють на склад — лише за індивідуальним замовленням.

На примірку можна прийти в ательє в Покровську. В Олени є партнери в Києві, тому замовити пальта можна й там. До речі, тільки в столиці партнери стилістки шиють пальта для чоловіків.
Команда намагається розвивати онлайн-ательє, щоб на інтерактивній дизайн-платформі будь-яка жінка могла розробити пальто своєї мрії, а спеціалісти його пошиють.
с
у
Улетные ватрушки ➚
Надувні санчата
Автомобільна камера і чохол з ПВХ — ці речі мало асоціюються з зимовими розвагами. Проте саме з них компанія з Сєвєродонецька Tent Leader виготовляє свої «Ульотні ватрушки», на яких можна кататися взимку по засніжених схилах. Така розвага називається тюбінгом.

«Придумати щось нове — реально. В Україні повно шкарпеток, але ваші можуть бути краще: з написами, з фото, з якоюсь фішечкою. Будь-який товар можна зробити унікальним, навіть санчата», — запевняє Наталя Винокурова, представниця проєкту.

Загалом компанія Tent Leader шиє тенти. Надувні санчата почали робити у 2018 році. Діти в захваті: «ватрушки» ковзають швидко, котяться далеко. Це цікавіше, ніж стандартні санчата. А влітку з ними можна розважатися на воді.
т
ф
Ф'ючефуд ➚
Корисні чіпси
Їжа майбутнього — яка вона? Компанія «Ф'ючефуд» задалася цим питанням і створила енергетичні снеки з насіння льону. Свій продукт назвали ф'ючіпсами, тобто чіпсами майбутнього.

Ф'ючіпси готують тільки з натуральних рослинних компонентів, без консервантів чи емульгаторів. Для смаку додають гарбузове насіння, томатну пасту й спеції. Усі інгредієнти перемелюють, сушать теплим повітрям протягом восьми годин і пакують. Готовий продукт багатий кислотами Омега-3, клітковиною та вітамінами А, В, Е.

Рецепт корисних ф'ючіпсів вигадав бізнесмен та ідеолог сироїдіння Павло Себастьянович. Він довго вивчав здорове харчування та навіть написав кілька книг про це. Директором компанії «Ф'ючефуд» є переселенець з Горлівки Сергій Шакола. Партнери познайомилися в Донецьку ще в мирні часи. Виробництво запустили після початку війни — у Вишгороді, що під Києвом. Третім партнером виступив Сергій Гайдай.
Корисні снеки можна вживати як перекус, використовувати замість хлібу або як закуску до пива, додавати до салатів, куштувати разом з хумусом та різними соусами — варіантів безліч. Ф'ючіпси продаються у великих мережевих супермаркетах, інтернет-магазинах і на заправках.
у
х
Халумі ➚
Сири за рецептами з Кіпру
Сир халумі потроху завойовує Україну, та все ще лишається екзотикою. Крім імпорту з історичної батьківщини — Кіпру, його виробляють і кілька українських фірм. Два роки тому власний халумі з'явився у Сєвєродонецьку. Скуштувати його можна переважно у місцевих ресторанах. Або ж — придбавши у сировара Едуарда Харлана.

«Це унікальний сир, такого більше у світі нема. Халумі стоїть осторонь від твердих та свіжих розсільних сирів. Його варять у гарячій сироватці, і він міняє структуру, перетворюючись на тугоплавкий сир. Він універсальний — його можна з'їсти сирим, можна обсмажити на пательні, можна на грилі, можна в олії, як картоплю фрі. Він всередині стає ніжний, пухкий, ззовні — коричнева підсмажена ніби скоринка», — захоплено розповідає Едуард Харлан.
На цьому сирі він зупинив вибір саме тому, що халумі мало хто виробляє в Україні. Вільна ніша, як виявилося, приховувала й проблему. Спочатку покупцям доводилося пояснювати, що їм взагалі пропонують. Однак тепер складнощів зі збутом нема.
ф
ц
Цитатник
х
ч
Андрій Логвін (родом з Донецька) Співзасновник і генеральний директор маркетплейса Kasta.ua
«Настільки все швидко змінюється, що потреба в людях, які можуть тримати в голові одночасно кілька фокусів і швидко перемикатися, зростає. Зараз розсіяна в міру увага — навпаки, важлива якість, тому що ти встигаєш зібрати всю картину. Коли ти занадто сфокусований, це теж погано, ти нічого не бачиш навколо»
«Ми вже спостерігаємо, що буде через 5-10-15 років. Дивимося на медичні проекти, тому що в Україні треба підвищувати якість життя, дивимося на IT-стартапи. Головне — не боятися і вірити. У Силіконовій Долині навіть є спеціальна наука про те, як впасти і піднятися знову. У багатьох бізнесах без будь-яких невдач просто неможливо знайти щось особливе, що має бути. До речі, і це одна з наших проблем. В Україні немає довіри і ніхто не прощає помилки, а весь інноваційний бізнес без цього неможливий»
«Почати новий бізнес з нуля - це завжди складно. Було (і є) багато безсонних ночей, виникало багато проблем, які спочатку здавалося неможливо вирішити, постійно не вистачає знань і досвіду. Але, я вважаю, ми живемо в чудово час, оскільки у більшості є доступ до інтернету, а значить і до корисної інформації. Більшу частину проблем ми вирішуємо за допомогою завзятості і пошуку Google»
«На перше місце ми ставимо культуру компанії. Це важливий фактор, коли ти будуєш великі системи. Важливо, що за останні п'ять років ми перейшли від системи «я все знаю всім боятися» до «найкраща ідея перемагає» незалежно від ієрархії. Для цього сам керівник повинен змінитися, щоб йому повірили ключові люди і допомогли масштабувати культурні інновації в культуру компанії»
Ігор Ліскі (родом з Луганська)
Голова Наглядової ради, засновник групи компаній «Ефективні інвестиції»
Влад Тисленко (родом з Донецька)
CEO та співзасновник Concepter, засновник проекту iblazr
Олександр Вітязь (родом з Донецька) Засновник і CEO MiddleWare, екс-керівник центру електронного бізнесу ПриватБанк
Чайкофский ➚
Свіжообсмажена кава та кав'ярня
Підприємиця зі Слов'янська Анфіса Ніколаєва відкрила у Миколаївці компанію з обсмаження кави, кав'ярню «Чайкофский» та створила торгову марку Tobi coffee («Тобі кава»).

Проривом став фестиваль їжі в Краматорську у серпні 2018 року, де представили свіжообсмажену «Тобі каву». Анфіса згадує, що присутнім представникам кав'ярень дуже сподобався смак кавових композицій, налагодились перші бізнес-зв'язки. Згодом підприємиця відкрила невеличку кав'ярню «Чайкофский».

Анфіса Ніколаєва прагне, щоб на сході призвичаїлась культура вживання кави зі свіжообсмажених зерен, адже у такої кави глибший смак.

«Для мене дуже важливо донести цінність споживання кави свіжого обсмажування. Адже це зовсім інша якість», — додає Анфіса.
ц
ш
Шалена квітка ➚
Квітковий салон
Квітковий салон «Шалена квітка» в Маріуполі — партнер найстарішої та найвідомішої мережі з доставки квітів по всьому світу «Інтерфлора». Тож ви можете надіслати букет у будь-яку точку світу або отримати букет звідусіль.

Ольга Гапоненко з донькою Софією відкрили квітковий салон у Маріуполі ще у 2007 році. Згодом Софія отримала флористичну освіту та стала однією з кращих флористок міста.

«Шалена квітка» перша в Маріуполі запропонувала доставку квітів до адресата. До квітів можна замовити листівки, солодощі, іграшки, повітряні кульки та інші подарунки.

Серед послуг «Шаленої квітки» — квіткове оформлення весілля «під ключ». У це входить букет для нареченої, оформлення арки та стола для молодят. Кожен букет — це ретельно та з любов'ю зібрані квіти, з урахуванням особистості нареченої та її побажань.

Також у салоні є великий вибір кімнатних рослин і засобів догляду за ними.

Придбати квіти або замовити доставку можна в салоні в Маріуполі, що у провулку Дніпропетровському, 3, або через сайт.

Вам запропонують завжди свіжі квіти — їх замовляють через постачальників на голландському аукціоні, а також на деяких українських плантаціях.
З «Шаленою квіткою» залюбки працюють організації та підприємства. Квітковий салон за узгодженням з адміністрацією відстежує дні народження співробітників і клієнтів і готує їм букети.
ч
щ
Ще багато крутих брендів ви можете знайти на Свой.маркет ➚
Це маркетплейс, де можна купити і продати одяг, взуття, аксесуари, товари для дому, для дітей. Каталог поступово буде заповнюватися товарами українських виробників.

Зараз на Свой.Маркет представили свою продукцію близько півсотні компаній зі сходу.

Користувачі на одному сайті можуть одночасно придбати продукти, нові джинси або пару взуття, розвиваючу гру для дитини або зручний стілець на час віддаленої роботи. Крім того, є можливість подивитися всі пропозиції, порівняти ціни і почитати рейтинги - причому навіть не виходячи з дому.

А ми розповідаємо про несподівані товари, які можна замовити.
ш
ю
Джон Юз ➚
Перша людина-бренд на сході
Джон Джеймс Юз (Хьюз) — один з перших людей-брендів зі Сходу. У серпні 1870 цей британський підприємець на восьми кораблях відплив у напрямку Таганрога з матеріалами і обладнанням для будівництва металургійного заводу біля витоків Кальміусу. З собою він віз близько сотні співвітчизників, металургів і шахтарів: на місці кваліфікований персонал був відсутній.

На будівництво заводу отримали згоду уряду Російської імперії, а в Англії — створили «Новоросійське суспільство». Його заснували в 1869-м — цей рік і вважається початком історії Донецька. Після першої жорстокої зими, після першої невдалої спроби запустити домну в 1871-м, після подальших серйозних проблем Юз все-таки зміг налагодити справу. Він помер в 1889 році, залишивши після себе значну, вже відоме на всю імперію підприємство і селище, який в просторіччі називали його ім'ям — Юзівка і в якому жили вже понад 5 тисяч осіб.

Більше про Юза та місто, яке він заснував, читайте у нашій Ненудній біографії Донецька.
щ
я
Yakka ➚
Авторські соуси
«Заперевальна», «№9 Капітальна», «№17 Біс» — ці назви шахт одразу згадають донеччани. А ще так називаються соуси, які готує в Києві переселенець з Донецька Олександр Сирцов. Бренд назвав Yakka — як діалект англійської, на якому говорять шахтарі кількох тамтешніх графств.

Кулінарія, яка багато років була лише хобі, стає основною справою металурга за фахом. Ідею виробництва авторських соусів Олександр виношував понад десять років. Шахтарську тематику обрав свідомо. Чоловік виріс у шахтарській родині і пам'ятає, як у 1990-ті гірники брали на перекус-тормозок цибулю та шмат хліба. Один шахтар приходив із соусом до цього набору — смакувало, наче висока кулінарія.

Під час карантину Олександр зважився втілити давню мрію в життя і вирішив готувати соуси. Першу партію роздав друзям і продав через соцмережі. Так знайшов покупців.
Рецепти Сирцов розробляв сам. Основу складає часник, перець і суміші ароматних трав. Томатів у цих соусах нема. Поки Yakka пропонує три види соусу. Найпопулярніший — «Заперевальна», так би мовити, класичний, з якого все почалося. У «№9 Капітальна» додають волоські горіхи. А «№17 Біс» — з копченою паприкою та зірою, він найбільш ароматний.

Скуштувати ці соуси можна, зробивши замовлення на сайті.
ю
а