МУЗИКАЛЬНИЙ ГАЙД ДЛЯ БЬОРДВОТЧІНГУ
Пташиний рай Нижньодністровського національного природоохоронного парку
На нас чекає віртуальний маршрут територію Нижньодністровського національного природоохоронного парку поруч з Біляївкою та узбережжям Дністра та розповідь про місця, де можна насолоджуватися спостереженням за птахами у їх природному середовищі. Серед аборигенів парку зустріните орлана-білохвоста та коровайку. На зимівлю прилітають пелікани та казарки червоноволі. За останні двадцять років через зміну клімату тут оселилися нові види: єгипетські чаплі, іспанські горобці, тонкоклюві очеретянки. Всього живуть близько 300 видів птахів, 72% усієї орнітофауни України. Справжнє пташине царство, вікно в яке лише злегка відкриємо.
БЬОРДВОТЧІНГ
(birdwatching – з англійської спостереження за птахами)
Одне з найбільш дружніх до природи та гуманних захоплень. Це популярний вид екотуризму, до якого у світі залучені 80 мільйонів людей.
Вперше саме як спорт його використали у 1900 році. Орнітолог Френк Чепмен із США запропонував замінити традиційне змагання мисливців обліком птахів. Вперше замість вбитих тушок, учасники змагання ділилися списками порахованих птахів.
АТРИБУТИ БЬОРДВОТЧЕРА
каремат
бінокль
блокнот для заміток
фотоапарат
довідник птахів
Для того, щоб стати бьордвотчером не потрібно витрачати великі гроші на техніку чи дальні маршрути. Вийдіть на вулицю, у плавні, у поле, поїдьте на річку чи озеро – постеліть каремат, лягайте та слухайте.

Щебетання долітатиме звідусіль. Бінокль потрібен, щоб ближче бачити та роздивитися пташок. Фотоапарат, що зробити влучний кадр. Блокнот, щоб робити записи: час, дату, коли побачили птаха, замальовки про нього. Ваші дописи можуть бути цікавими для професійних орнітологів. Якщо ви тільки починаєте цим займатися, то в нагоді стане довідник птахів, або мобільний додаток, який допоможе розпізнати пернатого. Поступово захочеться розширити географію подорожей та будувати нові маршрути. Провести не одну годину у засідці, щоб побачити нову пташку та зберегти цю мить на фотографії.
РЕКОРДИ
БЬОРДВОТЧЕРІВ
У цьому хобі є елемент спортивного інтересу. Відбуваються тематичні фестивалі та чемпіонати. Мета учасників – побачити якомога більше птахів за певний проміжок часу. Є конкурси фотографій. Для заможних та дуже захоплених орнітологів фірми організують спеціальні тури. У них їздять, щоб побачити рідкісні види. Такий туризм – це світовий тренд. Можна купити довідник-лічильник та відзначати у нього пташок, яких побачили.
БЬОРДВОТЧІНГ ЯК ТРЕНАЖЕР
Це захоплення загострюю слух. Ви вчитеся відрізняти спів одного птаха від іншого.
Ви покращите роботу сердечного м'язу, оскільки доведеться багато ходити. Ви станете більш гнучкими та емоційно здоровими. Бо це захоплення вимагає плавності, неквапливості.
Тренуєте зір, оскільки вчитиметесь за силуетом, дзьобом визначати види.
Ваша увага стане гострішою. Ви зможе за лічені хвилини порахувати кількість пташок у ключі.
МАРШРУТИ НИЖНЬОДНІСТРОВСЬКОГО ПАРКУ
Виїзд з причалу міста Біляївка, Турунчуком вверх за течією до Нижнього Дністра. Тут живуть колонії великих бакланів, які перетворили старі дерева на сіро-білі "скелети".
До мертвого лісу
Від села Маяки по річці Дністер, потім руслом Глибокого Турунчука, з виходом в Дністровський лиман; повернення — протокою "Кіляри" з виходом у Глибокий Турунчук, що поруч з Біляївкою, далі річкою Дністер.
Царство птахів
Район села Надлиманське, Маякської ОТГ. Підʼїзд зі сторони бетонної дороги вздовж ставків дамби, схилами Карагольської затоки вздовж очисних споруд міста Теплодар, до північної частини Карагольської затоки.
Шепіт заплав
МАРШРУТИ НИЖНЬО-
ДНІСТРОВСЬКОГО ПАРКУ
10 ДИВОВИЖНИХ ПТАХІВ ПАРКУ
Ця пташка має яскраве оперення. За біблійною легендою птах отримав настільки яскраве забарвлення після Великого Потопу. Ной випустив пташку з ковчега, і вона злетіла так високо, що на пір'я зійшло колір неба, а сонце обпалило грудку, і вона стала червоною .

Вага пташки 34-46 грамів. За день вона наїдає 60% від своєї ваги. У неї чудовий метаболізм. Коли пірнає за рибою, може погрузитися у воду на глибину у 25 сантиметрів. Рибалка, як колібрі, інколи наче зависає у повітрі, швидко махаючи крилами.

Можна побачити: можна знайти на Широкій протоці, де гілля дерев низько схиляються над водою, на Олександрівському та Кілірійському єриках.
Зимородок (Рибалочка)
...
Це місцевий велетень серед птахів. Розмах його крила становить 2-2,5 метри. Один з хижих птахів Дністра. Живуть орлани-білохвости поодинці, або парами. Моногамні. Пару заводять через 4-5 років після появи на світ. Саме тоді вони линяють та знімають своє дитяче вбрання.

Гнізда влаштовують на старих деревах на висоті 26-30 метрів. Орлани часто повертаються на те саме місце, добудовуючи гніздо до трьох метрів завдовжки й півтора у висоту. Цікаво, що їх сусідами, які підселяються у гніздо, стають кілька пар горобців польових.

Самка відкладає 1-3 яйця, але виживають зазвичай не всі пташенята. Висиджує їх самка 34-40 діб. Орлани дуже чутливі до звуків, шумів. У випадку, якщо відчуватимуть загрозу, залишають гніздо, навіть якщо там є пташенята.

Можна побачити: у міжріччі Дністра і Турунчука. Це єдиний шматок парку, що майже не зазнав антропогенного впливу. Гнізда є поблизу Білого озера, Широкого Турунчука. У зимовий період до акваторії Дністровського лиману прилітають 30 пар орланів.
Орлан-білохвіст
...
Пелікани — унікальні птахи. Бачили доісторичні тварини і первісних людей. Далекі предки цих птахів з'явилися на Землі 40-50 мільйонів років тому. З того часу вони зовсім не змінилися. Але не мають родичів серед інших видів.

Непропорційно величезний дзьоб виростає до 47 сантиметрів у довжину. У нижній частині є шкіряний мішечок. Під час пірнання туди потрапляє вода, яку потім треба "злити" з цього резервуару. Їжу птах шукає дзьобом, а не очима. Ним "викручують" своє пір'я, яке намокнуло.

Розмах крила пелікана – п'ять метрів, а піднятися вони можуть на висоту у три кілометри. Незграбні на землі, вони дуже граційні у повітрі.

Ці птахи неконфліктні та дружелюбні створіння. Живуть великими колоніями та не вступають у суперечки з сусідами. Дуже турботливі батьки.

Можна побачити: на території нацпарку відпочивають рожеву та кучеряві пелікани на шляху до Дунаю. Зупиняються на Дністровському лимані, Білому озері та очисних спорудах у селі Надлиманському.
Пелікан
...
Можна прожити все життя і не зустрітись з жовтою чаплею. Вона настільки рідкісна, що про її появу розповідають у новинах. Вже у 19 столітті цей птах був на межі зникнення.

У чаплі синюватий дзьоб, широкі тупі крила, і окреме "шлюбне вбрання". Його "одягають" у період створення пари, і "знімають" після. На потилиці з'являється чубок з довгого білого пір'я з чорною облямівкою. Вага 230-370 грамів.

Полює у напівтемряві. Харчується рибою та жабами. Чаплі селяться невеликими групами. Гнізда створюють у комишу або на невисоких деревах. Моногамні. Яйця насиджують по черзі самець та самка.

Можна побачити: Жовта чапля гніздиться в очеретяних заростях, можна побачити на плантаціях глечика жовтого і чилиму.
Жовта чапля
...
Крижень - найбільша і найпоширеніша дика качка. Праматір усіх свійських качок. У обох статей на крилах є фіолетове «дзеркало». За допомогою нього крижні впізнають один одного у польоті.

Під час розмноження птахи розбиваються на пари, але самець тримається біля самиці лише до того часу, коли вона сяде на яйця. Потім з іншими селезнями відлітає на линьку, щоб зняти "шлюбне вбрання". До речі, крякують тільки самиці.

Пір'я качок вкриті особливим жиром, тому не мокнуть від води. Качки вміють добре пірнати та триматися під водою до однієї хвилини. Вони фактично не можу втопитися. Також завдяки особливому складу жиру, яким змащують пір'я та порожнистим кісткам.

Можна побачити: птаха можна зустріти по всій території парку.
Крижень
...
Місцевий абориген, який давно мешкає на Дністрі. Чепура ледве не зникла через моду. У ХІХ столітті – на капелюшки, які прикрашали пером чаплі. Потім – на егретки (прикрасу для жінок), яку робили з її чубчика.

Чепури мерзнуть у ноги, коли стоять у холодній воді. Тому природа змінила колінний суглоб таким чином, щоб коли нога розгинається, включався своєрідний замочок. Завдяки цьому птах може стояти на одній нозі тривалий час. Притискаючи ногу до тіла, чапля зігріває її. Ця поза ще й маскування. Зручно для полювання.

Ходить чапля великими кроками, близько 0,5 метра, а під час пошуку їжі її кроки стають дрібніше, довжиною до 25 сантиметрів.

Можна побачити: на Дністровському лимані.
Чапля (чепура) біла
...
Ця пташка – ще один абориген дністровських хащ. Коровайка – досить мовчазна. Лише зрідка щось бурмоче. Під час ходьби витягує та згинає шию, наче це цифра п'ять. Виглядає при цьому дуже заклопотаною.

Птах з родини ібісових. Найбільш відомий представник цього виду – священний ібіс. За 3000 років до нашої ери давні єгиптяни поклонялися йому, як символу бога Тота, покровителя писемності та науки. Вважалося, що приліт ібіса пророкує багатий врожай. Оскільки він співпадав з сезонними розливом річки Ніл.

Орнітологи вважають коровайку уособленням таємничості: за її незвичний облік, обережність та прагнення до усамітнення.

Можна побачити: для цих птахів життєвою необхідністю є наявність луків, залитих весняною повінню. Побачити їх можна на Дністровському лимані, Білому озері, прилиманних луках. Є прикмета, що показується вона тільки добрим людям. Може пощастить саме вам?
Коровайка
...
Граційний, витончений та гарний птах. Тіло лебедя покривають близько 25 тисяч пір'їн. Гріє його також ніжний пух, який ховається під шарами пір'я. При линянні птахи втрачають там багато пір'я, що якийсь час навіть не можуть літати.

Крила шипуна під час польоту мелодійно і ритмічно риплять, що дає змогу розпізнати його на далекій відстані. Роздратований лебідь шипить, звідти і походить назва.

У лебедів-шипунів з'являються як сірі, так і білі пташенята, яких у минулому помилково визнавали окремим видом. Але лише у білих – рожеві лапи.

У 60-ті роки XX століття льотчики фіксували політ декількох особин на висоті, що перевищує 8200 метрів. Вони можуть розвивати швидкість до 80 км\годину.

Лебідь – птах моногамна. Нову пару шукають тільки, якщо овдовіли.

Можна побачити: маршрутом "Шепіт заплав".
Лебідь-шипун
...
Це найменший птах парку. Його розмір – половина горобця. Його легко впізнати за дуже маленькими розмірами і задертим догори хвостиком, який стирчить майже вертикально. Птах дуже рухливий і у своєму маскувальному забарвленні майже непомітний.

Попри розмір – у нього дуже гучний голос. Птахи живуть поодиноко або парами, суворо займаючи свою територію і охороняючи її від інших. Проте вночі збираються групами в якомусь укритті (кореневище дерева, поглиблення в землі). Міцного притискаються один до одного в декілька шарів, повернувши голови до центру. У такий спосіб гріються.

Можна побачити: завдяки дрібним розмірам й захисному забарвленню оперення, рябенький каштаново-брунатний птах чудово маскується серед рослинності парку, у хмизі, у бур'яні.
Волове очко (кропивник, корольок)
...
У польоті болотяну сову можна переплутати з ще з одним рідкісним птахом парку – лунем польовим.

Кожне око сови може охопити поле, радіусом в 340°, що допомагає вчасно побачити ворога. Але просторовий зір обмежений кількома градусами. Вушка на голові болотяної сови не є органом слуху. Це лише пучки пір'я, що служать для спілкування. Справжні вуха заховані в пір'ї і часто розташовані асиметрично.

Завдяки кільцюванню було встановлено, що одна болотяна сова, яка гніздується у Фінляндії, літала на зимування в Малагу, а це понад 3 450 км.

Вона харчується дрібними гризунами, рибою. Полює у різний час доби. Цікаво, що вона парується тільки, якщо є вдосталь їжі. Бо самець завжди годує самку та перебуває поруч, коли вона висиджує пташенят.

Можна побачити: гніздиться на землі на заболочених та степових ділянках.
Сова болотна
...
ПИТАННЯ, ЯКІ ЧАСТО ВИНИКАЮТЬ
Знайшли пташеня. Що робити
Найчастіше люди знаходять пташенят, які вчаться літати. Їх називають злітками. Намагаючись змахнути крилятами, вони іноді випадають із гнізда. Не потрібно поспішати, піднімати та нести його додому.

Якщо знайшли поруч з деревом, то перевірте може поруч є гніздо. Навіть якщо візуально його не видно, залиште пташеня. Батьки його знайдуть.

Якщо пташеня поблизу дороги, тротуару, на східцях, то тут йому загрожує небезпека. Треба віднести його ближче до дерев та кущів. Навіть якщо батьки не знайдуть пташеня, воно дуже швидко навчиться літати та саме повернеться до гнізда.

Якщо поруч видно розорене гніздо, можна допомогти пташці відремонтувати його за допомогою гілок та сухої трави. Повернуть пташеня до гнізда.

Забирати його з собою можна у надзвичайних випадках, коли, наприклад, пташеня зовсім без пір'я, сліпе, майже не рухається. Порадьтеся з ветеринарним лікарем, як краще подбати про нього.
    Побачили птахів, яких ніколи не бачили до того. Як дізнатися, що за вид
    Один з варіантів швидкої ідентифікації – скачати на телефон додаток про пернатих "Птахи України". Створила його коломиянка Христина Троць.

    За допомогою мобільної програми користувачі можуть ідентифікувати птахів, прослухати їхній спів, а також ознайомитися із інформацією про кожного птаха.

    Це орнітологічний визначник з фото, описами та звуками птахів, в якому вміщено 428 видів сучасної орнітофауни України (усі птахи зареєстровані в Україні). Фотографії, описи, звуки, а також поділ на категорії дають вам можливість швидко та точно визначити будь-який вид.

    Списки видів птахів на кожній локації можна побачити на сайті. Ще варіант - сайт
    ukrbin.com. Сюди можна завантажувати свої спостереження. Науковці визначать вам всі види птахів, тварин, рослин та грибів, яких ви не знаєте.
      Побачили поранену та хвору пташку
      Тут треба якомога швидше звернутися до ветеринара, щоб визначити, у чому проблема, які варіанти лікування хвороби.

      Якщо це дикий птах, то шукайте допомогу у місцевих центрах реабілітації диких тварин. В Одесі такий працює при Одеському зоопарку за адресою вулиця Новощіпний Ряд, 25.
      Хочете привабити птахів у свій сад
      Допоможуть годівнички та різноманіття: чим більше видів квітнучих рослин ростиме в саду, тим більше птахів вдасться привабити до саду. Залишайте клаптики нескошеної трави і засійте суміш диких квітнучих рослин, щоб привабити комах і птахів. Створіть штучну водойму: навіть проста пташина купальня може привабити купу птахів.
      Де вчитися бьордвотчінгу
      В інших більш досвідчених однодумців. У ФБ сформовані великі спільноти бьордвочерів "Птахи України" та "Бьордвочинг в Україні". Допоможе онлайн-курс Ганни Кузьо.
      Секрети успішного бьордвотчінгу
      Будьте тихими. Птахи полохливі. Мінімізуйте звуки, які видаєте. Уникайте різких рухів. Як звуки відлякують птахів, так і рухи. Чим ближче ви підійшли до птаха, тим повільнішими маєте бути.

      Дізнайтеся про середовище проживання. Те, що ви побачите, залежить від того, куди ви дивитеся.

      Слідкуйте за зграями. Ваш шанс зустріти рідкісного птаха зростає, коли ви натрапляєте на змішані зграї птахів. Часто в несезон розмноження до них долучаються дрібні співочі види.

      Наберіться терпіння. Вміти чекати та терпіти – запорука того, що ви зустрінете цікавий вид.

      Рухайтеся так, щоб сонце було позаду вас. Так набагато простіше ідентифікувати птаха.

      Уникайте одяг яскравих кольорів. У птахів поганий кольоровий зір. Але яскравий одяг, як і сніжно-білий, буде контрастувати з навколишнім середовищем.
      Матеріал підготовлений Біляївка.City у рамках проєкту Львівського медіафоруму Local Media Innovations, за інформаційної підтримки та участі фахівців Нижньодністровського національного природоохоронного парку та особисто Юлії Тернової.