Все, що треба знати про

#вибори2019

31 березня відбудуться чергові вибори Президента України. Відповідаємо на всі головні питання,
які можуть виникнути у виборця.
Олексій Симончук
Автор тексту
Найважливіше
Дільниці працюють
з 8.00 до 20.00
Адреси дільниць
вашого міста шукайте тут
Якщо помітили порушення
дзвоніть на гарячу лінію МВС 044-254-97-56 або на 102
Мапа виборчих порушень
Результати виборів
відстежуйте на сайті ЦВК
Що за чим?
день виборів
31 березня
до 10 квітня
оголошення результатів
21 квітня
другий тур виборів
1 травня
оголошення результатів
3 червня
інавгурація
Головні запитання
На що взагалі впливає президент?
Президент займається зовнішньою політикою, він представляє Україну у світі. Також він є головнокомандувачем ЗСУ, підписує закони, вносить кандидатури міністра оборони і закордонних справ до парламенту і призначає українських дипломатів.

Оскільки Україна — парламентсько-президентська республіка, будь-який майбутній президент буде змушений заручатися підтримкою Верховної Ради, аби впровадити нові закони та виконати передвиборчі обіцянки.
Чому кандидатів так багато?
У бюлетені буде 39 кандидатів. Це найбільша кількість в історії України. До цього рекорд був встановлений у 2004 році, коли балотувалося 26 кандидатів.

Більшість з кандидатів є представниками своїх партій, які мобілізують власний електорат. Адже восени відбудуться ще й парламентські вибори. Їм треба нагадати виборцям про себе і підготувати до наступного голосування. Ще частина — це, так звані, «технічні кандидати».

Зазвичай, їх використовують, щоб направити їхню риторику проти одного конкретного кандидата. Тобто, вони не говорять про те, що будуть робити на посаді президента, як змінюватимуть країну, а просто критикують одного з популярних кандидатів.

Програми всіх кандидатів на пост Президента України можна прочитати на сайті ЦВК, ось за цим посиланням.
Наскільки точні дані соціологічних опитувань?
Звісно, дані соціологічних опитувань не рівносильні самому голосуванню. Вони можуть виміряти думки виборців у певний період часу, але не спрогнозувати їхню поведінку.

Якщо порівняти результати виборів з 2004 по 2014 роки із даними соцопитувань, то різниця складає від 3 до 7%. Але більша різниця ще пов'язується з тим, що раніше раніше закон забороняв публікацію рейтингів пізніше, ніж за 15 днів до виборів. За останні три тижні багато хто міг змінити свою думку.
Чому результати можуть не співпадати з дослідженнями?
Є кілька причин, чому результати соціологічних опитувань можуть відрізнятися від підсумків голосування. Перша — це люди, які ще не визначились з вибором. Зазвичай, вони вирішують, кому віддати голос, вже у день виборів. Друга — події, які трапляються напередодні виборів, наприклад, поява якогось істотного компромату. Третя — самі соціологічні опитування. Коли виборець бачить, що його кандидат впевнено перемагає і не йде на дільницю або вирішує віддати голос за іншого кандидата.

Так, у 2004 році частина досліджень показувала, що Янукович перемагає Ющенко і багато його виборців вирішили не йти голосувати. А 2014-му виборці Блоку Петра Порошенка, бачучи його лідерство в опитуваннях, вирішили підтримати Народний фронт на виборах до Верховної ради, який в підсумку і переміг. Четверта — динаміка рейтингів, коли вони весь час то ростуть, то падають.
Хто замовляє соціологічні дослідження?
Тут є три варіанти. Перший — іноземні інституції, які підтримують демократичні процеси в Україні. Це, наприклад, "Демократичні ініціативи", IRI, NDI, NED. Вважається, що цей варіант найбільш прозорий.

Другий — політики. Це, в першу чергу, необхідно самим політикам, щоб розуміти їхні шанси. У таких випадках замовник не афішується, але він може заборонити публікацію отриманих даних і використовувати їх лише для себе. Але слід розуміти, що проведення дослідження для конкретного політика ще не означає заангажованість на його користь. Авторитетні агенції дбають про власну репутацію.

Третій — власна ініціатива агенцій або третій сторін.
Чи всім дослідженням можна вірити?
Звичайно, ні. Окрім авторитетних і відомих агенцій, є ті, що мають сумнівну репутацію або взагалі фейкові. Перевірити їх можна за наявністю акредитації в Українській Соціологічній Асоціації та міжнародній асоціації ESOMAR.
У скільки обійдуться вибори? Це дорожче, ніж минулого разу?
Кошторис на проведення виборів президента становить понад 2,35 мільярда гривень з державного бюджету. У 2014 році вони коштували 1,965 млрд грн.

Так, видатки ЦВК становитимуть майже 276 мільйонів гривень, окружні виборчі комісії отримують понад 40 мільйонів гривень, а дільничні виборчі комісії — майже 1,15 мільярда гривень. Крім того, на другий тур, у разі його проведення, передбачено майже 891,5 мільйона гривень.
А проголосувати можна лише з паспортом?
Ні, замість паспорта ви можете показати тимчасове посвідчення громадянина України, особи моряка, члена екіпажу, посвідчення особи на повернення в Україну.
Чи можу я проголосувати вдома?
Так, але лише за двох умов. Перша — якщо ви постійно нездатні пересуватися самостійно. Друга — якщо ви тимчасово не можете пересуватися (на основі поданої заяви).

Для цього треба було до 25 березня подати заяву, написану від руки, до місцевої виборчої комісії та додати до неї довідку з медустанови, яка підтверджує постійну або тимчасову нездатність до пересування. Якщо ви не можете принести її особисто, то можна передати її через третю особу.

У день виборів до вас прийдуть члени дільничного виборчкому з бюлетенями та опечатаною або опломбованою виборчою урною.
Я людина з інвалідністю (на візку, незрячі). Чи зможу я проголосувати на виборах?
Проголосувати ви можете, але є інші проблеми. Люди на візку вважаються такими, що можуть пересуватися, тому повинні самостійно прибути на виборчу ділянку. Залишається сподіватися, що вона облаштована пандусами і всім необхіднм.

А незрячим людям дозволяється заходити в кабінку для голосування з іншою людиною. Але з відома голови або іншого члена дільничної виборчої комісії. Однак не можна просити допомоги у членів виборчої комісії, кандидатів на пост президента, їхніх довірених осіб, офіційних спостерігачів.
Українці, які у день виборів перебувають у Росії, зможуть голосувати?
Ні, Центральна виборча комісія України закрила дільниці для голосування в Росії. Тож 5 виборчих дільниць з території РФ перенесли до Посольств України в Грузії, Казахстані та Фінляндії, де і зможуть віддати свої голоси українці.
Ок. А як визначається переможець виборів?
Для перемоги в першому турі кандидату необхідно набрати 50% + один голос. Якщо такого не буде, то нас ще очікує другий тур. До нього вийдуть двоє кандидатів, які набрали найбільшу кількість голосів.
Здається, я помітив порушення. Що робити?
МВС створює спеціальну спецгрупу, яка буде слідкувати за виборами. Якщо ви помітили порушення — телефонуйте або пишіть їм. Телефон: 044-254-97-56 (до 23 квітня цілодобово), електронна адреса: [email protected].

Також про них можна повідомити голові чи членами ДВК, офіційним спостерігачам та поліції, яка чергуватиме на дільниці. Або ж громадським організаціям, які будуть спостерігати за перебігом виборів. Наприклад, Опора.
А що взагалі вважається порушенням і на що звертати увагу?
Дивіться на те, щоб бюлетень не давала чи отримувала людина, яка не має права цього робити. Також виборець не може отримувати вже заповнений виборчий бюлетень. І голосувати він може лише один раз, якщо помітили, що людина йде ще — це порушення. В кабінці голосування виборець має перебувати сам. Вкидати в урну лише один бюлетень.
Голосуватиму вперше. Які правила є на виборчій дільниці? Чи можу я зробити селфі з бюлетенем?
Головне пам'ятайте, що треба ставити лише одну галочку навпроти вашого кандидата. Якщо будуть якісь інші відмітки, то голос не буде зарахований. Фотографувати бюлетень заборонено законом, втім вироків за порушення цієї норми закону ще не було.
Я хочу продати свій голос. Чим це може обернутися для мене?
Згідно з діючим законодавством, виборцю за продаж голосу загрожує до 2 років ув'язнення, а організатору підкупу чи кандидату — до 3 років.
Дізнатись більше
Ліньки читати
Голосуй свідомо!
ІДЕЯ ТА ВЕРСТКА
НОВА КАХОВКА У СОЦМЕРЕЖАХ
Made on
Tilda