Голосую не за гречку.
Хто вразить пенсіонерку серед кандидатів на посаду мера Краматорська
Спецпроєкт
Голоси не на продаж
Пенсіонери з Донецької області аналізують, за кого варто віддати свій голос на місцевих виборах. І це не жарт. Разом зі Свои.Сity руйнуємо стереотип, що голоси всіх людей у віці можна купити за пачку цукру або гречки.
Із жителями міст на сході ретельно вивчаємо всіх кандидатів на пост міського голови.
Хто вивчає
Елла Верещага, 66 років
Краматорськ — Донецкая область

Усе життя працювала вчителькою, викладала українську мову та літературу, музику. Вийшла на пенсію за вислугою років, працювала в Греції та Чехії. Після повернення в Краматорську відкрила центр «Чеська ластівка» і почала безкоштовно навчати дітей чеської мови у дитячій бібліотеці.

Брала участь у всіх виборах, які були в незалежній Україні. А на виборах у 2007 році навіть працювала на закордонній виборчій дільниці в Празі.

Свій голос жодного разу не продавала і на подібну пропозицію через власні принципи не пристала б. Не бачила на власні очі приклади підкупу. Тільки чула від людей про «50-100 гривень», які пропонували за «правильне заповнення» бюлетеня.
Про що говоримо:

Впізнаваність

Програми кандидатів

Активність в агітації

Думка Елли Григорівни може не співпадати із думкою редакції і вашою. Ви можете особисто оцінити кандидатів, їхні програми, соцмережі та зробити свій зважений вибір.
Хто ці люди?
У виборчих перегонах на посаду міського голови в Краматорську бере участь 11 кандидатів. Ось вони в алфавітному порядку.
Від якої партії балотується:
Самовисуванець

Що варто знати про кандидата:
39 років, директор Краматорського молодіжного благодійного фонду «Милосердя»


Олександр Гончаренко
Від якої партії балотується:
Самовисуванець, але його підтримує партія Максима Єфімова «Наш Краматорськ»

Що варто знати про кандидата:
46 років, директор з маркетингу та збуту ПАТ «Енергомашспецсталь». Співвласник заводу – нардеп Максим Єфімов. Прописаний у краматорському селищі Біленьке. Чинний депутат міської ради, очолює планово-бюджетну комісію. До міської ради обраний від партії «Наш край»
Іван Заїченко
Від якої партії балотується:
Самовисуванець

Що варто знати про кандидата:
38 років, заступник начальника паливно-транспортного цеху Слов'янської ТЕС. Зареєстрований у місті Миколаївка. Слов'янська ТЕС – підрозділ ПАТ «Донбасенерго», власником якого є Максим Єфімов.
Яна Масло
Від якої партії балотується:
Самовисуванка

Що варто знати про кандидата:
32 роки, тимчасово не працює. Зареєстрована в селищі Вовчанка Мар'їнського району. Агітацію не веде.
Володимир Милаш
Від якої партії балотується:
Самовисуванець

Що варто знати про кандидата:
63 роки, пенсіонер, зареєстрований у місті Селидове. Агітацію не веде.


Олександр Охременко
Від якої партії балотується:
Самовисуванець

Що варто знати про кандидата:
48 років, заступник начальника паливно-транспортного цеху Слов'янської ТЕС. Зареєстрований у місті Миколаївка. Слов'янська ТЕС – підрозділ ПАТ «Донбасенерго», власником якого є Максим Єфімов.
Андрій Панков
Від якої партії балотується:
Самовисуванець

Що варто знати про кандидата:
46 років, чинний міський голова Краматорська. На виборах 2015 року мав підтримку НКМЗ. До посади міського голови працював заступником голови з 2010 до 2015 року. Раніше очолював краматорське відділення «Першого українського міжнародного банку». Старший син Андрія Панкова на цих виборах балотується в депутати міської ради від партії «Батьківщина».
Володимир Ржавський
Від якої партії балотується:
«За майбутнє»

Що варто знати про кандидата:
38 років, приватний підприємець. Чинний депутат міської ради, обирався вже двічі. У 2010 році потрапив до міської ради від партії «Фронт змін» На минулих місцевих виборах брав участь від «Блок Петра Порошенка. Солідарність». Двічі балотувався також у Верховну Раду, але не проходив.
Юрій Савченко
Від якої партії балотується:
Самовисуванець

Що варто знати про кандидата:
50 років, заступник директора з питань безпеки слов'янського підприємства «Донметсплав». Зареєстрований у Краматорську. Юрист.
Юрій Трембач
Від якої партії балотується:
«Демократична сокира»

Що варто знати про кандидата:
45 років, директор ТОВ Сателіт-Сервіс» (місцевий інтернет-провайдер). Є членом виконавчого комітету.
Володимир Шеховцов
Від якої партії балотується:
«Самопоміч»

Що варто знати про кандидата:
60 років, голова ОСББ. Уперше балотується на посаду міського голови.
Кого з кандидатів Елла Григорівна впізнає?
Розглядаємо фото кандидатів на посаду Краматорського міського голови.

«Олександра Гончаренка я знаю. Але як людину, а не кандидата. Він — син головного санітарного лікаря Василя Гончаренка. Про те, що кандидат на посаду голови, п'ять років очолював планово-бюджетну комісію в міській раді, не знала, поки ви не сказали».

Діючого міського голову Андрія Панкова впізнає відразу. Він вчився у тій же школі, де викладала Елла Григорівна.

«На посаді голови багато зробив, але йому не вистачало від самого початку комунікації з жителями. Зараз, перед виборами, активізувався, але цього замало, треба постійно комунікувати те, що відбувається в місті», - коментує героїня.

Відразу впізнає й Юрія Трембача. Він — місцевий бізнесмен, очолює інтернет-провайдерську компанію.

«Порядна людина, відповідальний та розумний», — так жінка характеризує цього кандидата.

Довелось трохи замислитись, аби упізнати Володимира Ржавського.

«Надати йому таку ж характеристику, як двом попереднім кандидатам, не можу. Саме таким треба у першу чергу ставити питання: а що особисто ти зробив для України», — впевнена Елла Григорівна.

Визначити по фото Олексія Галана, Володимира Шеховцова, Юрія Савченка жінка не змогла. Решту кандидатів взагалі не вдається ідентифікувати. Їхні прізвища ні про що місцевим не кажуть, знайти фото у вільному доступі не вдається. Це Яна Масло, Олександр Охременко, Іван Заїченко, Володимир Милаш.
Що в програмах?
Знайти програми кандидатів на посаду міського голови — ще той квест. Чинним Виборчим кодексом програма кандидата на голову не передбачена серед документів, які треба подавати при реєстрації для участі в виборах. На момент подання документів на реєстрацію цих програм просто не було.

Елла Григорівна самостійно спробувала відшукати програми кандидатів на посаду голови, скрізь їй казали, що програми будуть пізніше, ближче до виборів. Відсутність програм у кандидатів заздалегідь — це серйозний промах, у тому числі на законодавчому полі.

Ось ті, які нам вдалося знайти і проаналізувати.

Олександр Гончаренко
Відразу впадають в очі складні незрозумілі слова: маркери, тренди, критична інженерна інфраструктура, глобальний аудит, практика інвестиційного пакету. Електорат, на який розраховує кандидат, цих слів не розуміє. Таке враження, що кандидат ніби відірваний від народу.

Багато позицій в програмі — в майбутньому часі або «взагалі»: пошук нових точок, принципове нове бачення розвитку… — це про що?

Але є й конкретика. Про пільговий проїзд для дітей до 16 років, запуск на найближчі 2 роки хлібокомбінату та пивзаводу. При цьому не вказані точні терміни виконання інших важливих обіцянок, як наприклад, реконструкція системи водопостачання.
Андрій Панков
Програми кандидата на посаду голови досі не бачила. Проте прочитала спецвипуск «Спільне місто — спільна доля», замовником якого виступив кандидат на посаду голови Андрій Панков. У цій газеті — усе про результати роботи мера та міської ради за п'ять років.

Андрій Панков агітує своїми справами, які зроблені за цю каденцію. Навіть у 2014 році, під час окупації Краматорська, він не покинув місто та робив усе що від нього залежало. Щоб місто функціонувало. Для мене це важливий показник.

Юрій Савченко
У своїй програмі кандидат перераховує ті повноваження, які не властиві місцевій владі. Наприклад, підвищити заробітні плати та пенсії, зробити безкоштовним навчання в вишах тощо. Його заяви - не конкретні, а декларативні. Не прописаний механізм виконання обіцянок. От він закликає краматорців захистити себе від свавілля чиновників та корупції. Але ж сам він юрист, то й захищав би!

Законодавством має бути передбачено, що передвиборчі програми мають бути у вільному доступі. Заздалегідь, до голосування, а не в останні дні. Люди мусять не тільки ознайомитись з ними, а й осмислити, проаналізувати. А так ми не маємо такої можливості.
Юрій Трембач

Цілісної програми кандидата на посаду голови поки не бачила, але є програма партії. Трембач активно викладає в соцмережах свої підходи за окремими напрямками. Уже ці заяви демонструють схильність до аналізу, людина замислюється, коли складає програму. Юрій робить зріз по галузях життя громади. Зокрема, транспорт, озеленення. Імпонує підтримка та розвиток велосипедної інфраструктури. Як удосконалити те, що маємо, без шалених капітальних видатків, просто створити умови. Кандидат говорить і доводить свою думку, пояснює незрозумілі пересічним громадянам місця. Схоже, він бере відповідальність за свої слова, прослідковуються причинно-наслідкові зв'язки. Головне — написане зрозумілою мовою та з конкретикою.
Володимир Шеховцов
Програма цікава, помітила тут конкретику, але в багатьох пунктах, чим хибить більшість, — "взагалі". Хотілось би, щоб усі пункти були конкретними. От наприклад. "Покращити матеріальну базу медзакладів для боротьби з ковідом". - За рахунок чого, в якому напрямку? Чи закупити обладнання, чи доплачувати лікарям? - незрозуміло. Або "Заборонити побори в школах та дистадках" — яким чином?

Ось "Кардинально покращити якість питної води" — тут у дужках вказане: замінити зношені труби, систему очистка води, прибрати хлорування. Але нема термінів виконання. Ще пункт — "аудит всього житлового фонду, розвиток ОСББ" — у такому вигляді це декларація.


А що з агітацією?
Тими маршрутами, де зазвичай ходить Елла Верещага, вона не зустрічала жодного намета з агітацією кандидатів на посаду мера. Олександра Гончаренка бачить на білбордах. Їх багато. Але жінка вважає, що така нав'язлива комунікація мало допоможе кандидату.

Дивимося, чим діляться в соцмережах кандидати на посаду міського голови.
Я не слідкую за цими людьми в соцмережах. І навіть не знаю, що то за фонд "Милосердя", який він очолює. Може, він прекрасна людина, його фонд багато чого робить, але мені то невідомо. На своїй сторінці написав, що балотується на посаду міського голови. А ще пише пости проти конкурента - Олександра Гончаренка. До речі, на ринку мені дали його агітку, також націлену проти Гончаренка.
Здається, з'явився у Фейсбуці виключно через вибори. До того він взагалі не був активним у соцмережах. Багато пишуть про зустрічі, про поїздки, але мова така ж складна, як і в його передвиборчій програмі.
Сторінка стала більш активною перед виборами. Раніше міський голова менше повідомляв краматорцям, які зміни відбуваються в місті. З початком виборчої кампанії став більше комунікувати. Таке побажання буде до будь-кого, хто стане міським головою. А люди вже будуть думати та аналізувати.
Весь час активний у соцсережах. Сам пише дописи на своїй сторінці. Коли разом з «Демократичною сокирою» вирішив йти на вибори, активно пише повідомлення, знайомить з програмою та командою тих, хто від партії йде до міської ради.
Він не перше скликання депутат міської ради. А що саме зробив, де звіт? Пише про ковід, вітає з професійними святами. Бачу, що балотується від партії "За майбутнє". Від кого він тільки не балотувався, скільки змінив цих партій. Але є гарні пости. наприклад, фото з сином як садить дерева. Це добре, було б цікаво почитати, що ще він зробив.
Ви знаєте, я згадала цю людину. разом з "однодумцями" він неодноразово заявляв, що нинішня міська рада - нелегітимна та закликав створити нову раду. Це було й у 2014 році, й потім у 2015…. Дивно, чому їх не притягли до відповідальності. Активності як кандидата на посаду голови я не бачу, може, він не знає, як це робити через соцмережі? знову декларативні розмови "взагалі". Пише звичайні пости. мапу ковіда, але нема політичної активності. Ніде не написав, що вже зробив для Краматорська.
Читаючи сторінку цього кандидата, розумію, що він опікується ОСМД. Тоді не дуже зрозуміло, чому в його програмі цей пункт про підтримку ОСМД - декларативний, без конкретики. Пише також про свої поїздки, не пов'язані з політичною активністю. Про зустрічі з жителями нічого не пише.
Познайомитись з кандидатами на посаду голови можна буде на плакатах на виборчій дільниці. Піде голосувати мама Елли Верещаги — 91-річна Анна Петрівна. Звісно, вона не читатиме програми кандидатів. Подивиться на фото, спитає прізвища.

Самостійно розібратись літнім людям, який вибір буде правильним, — ціла проблема. Доречно проводити особисті зустрічі з виборцями, бути на людях. Тоді пенсіонери, хто не користується соціальними мережами, зможуть дізнаватись про кандидатів, ставити їм питання та аналізувати те, що пропонують та обіцяють.


Хотілось би мені особисто, щоб переміг достойний. Я бачу зміни в місті за роки роботи чинного мера. Я також вважаю, якщо переможе Панков, то і Гончаренко, і Трембач будуть співпрацювати з ним і це все одно буде на користь Краматорську. Особисто я хотіла б, щоб переміг Юрій Трембач. Це теж достойна людина. Гончаренка я не знаю зовсім, а Панкова та Трембача знаю особисто. Вони достойні люди, щоб очолити Краматорськ.
*Думка Елли Григорівни може не співпадати із думкою редакції і вашою.
Вивчіть програми і соцмережі кандидатів і зробіть власний усвідомлений вибір.
Головне питання
Кандидатам на пост мера Елла Верещага за можливості при зустрічі ставить питання
«А що саме ти зробив для України власними зусиллями?»

Більшість наших проблем в тому, що більшість для України за просто так нічого не робить.
А сама жінка на це питання може відповісти впевнено. Майже 20 років разом зі своєю мамою Елла Григорівна висаджує фруктовий сад поблизу будинку, де живе.

Раніше то був пустир між багатоповерхівками, автомобілі їхали дворами, а не по дорозі, та піднімали пилюку. Щоб зупинити ці порушення, жінки вирішили засадити пустир деревами. Посадили груші, яблуні, вишні, сливи. На клумбах — сезонні квіти, троянди та інші декоративні квіти. Тільки дерев висадили понад сотню, підсаджують кожного року замість тих, що не приживаються.

Дерева та кущі висаджують не тільки на пустирі, але й навколо своєї п'ятиповерхівки, біля сусідніх будинків та навіть з боку центральної вулиці Краматорська, там де благоустроєм має займатись або комунальне підприємство, або магазини.
Читайте більше про вибори
на сході України на Свои.Сity
Над проєктом працювати
Слідкуйте за нами в соцмережах