Ямпільський простір:
крок перший
Як створити креативну платформу в нашому місті
У ямпільської молоді є проблема: у містечку ніде відпочити. Тоді як у світі існують місця, де можна попрацювати, подивитися кіно в компанії друзів чи послухати цікавих людей – безкоштовно або задешево.

Ці місця називають по-різному – креативні платформи, громадські простори, антикафе, коворкінги і медіатеки. «Дирижабль» і команда молодіжної медіашколи #FreedomUkraine розповідають, як такий проект можна втілити в Ямполі.
Креативний простір у Ямполі: яким його бачать містяни
Такі центри є всюди: від Нью-Йорка до Вінниці, від Риму до Могилева-Подільського. Вони можуть бути в парках, бібліотеках, кав'ярнях, школах і навіть житлових будинках. Яким його бачать у Ямполі, розповідають місцеві.
Де облаштувати простір: відповідь міськголови
Міський голова Олександр Кульбаба підтримує ідею створення громадського простору і пропонує місце для її реалізації. На його думку, приміщення на другому поверсі Ямпільського будинку культури найкраще пасуватиме для цього.
Мешканці Ямполя діляться спогадами про Будинок культури
Про шляхи пошуку фінансування та допомоги дізналися у Софії Оліферчук – арт-директора Першої львівської медіатеки.
«Львівську медіатеку створили завдяки організації «Бібліоміст», яка відновлює і комп'ютеризує бібліотеки. Частина фінансування і техніки йшла звідти. Інша – з міського і районного бюджетів, а також від бірж, які відновлювали приміщення і реставрували нам вікна та двері. За гроші благодійників ми зробили меблі.

У маленькому місті медіатеку створити ще простіше. Перше, що можна спробувати, – шукати гранти, тобто фінансування з-за кордону. Друге – спілкуватись з місцевою владою, щоб вона виділила приміщення, допомогла зробити ремонт, а далі – шукати додаткове фінансування.

Наприклад, коли почнуть регулярно проводити якісь події, можна створити благодійний фонд. У нас такий є: люди, які організовують в нашому приміщенні заходи, перераховують до нього гроші. Вони не сплачують фіксовану суму, а роблять благодійний внесок. За ці гроші ми можемо купити стільці, нові книжки тощо.

Для успішної реалізації проекту слід знайти людей, які також будуть зацікавлені в цьому, і всім разом сісти та прописати проект. А ще зуміти пояснити дорослим людям, які мають гроші, що це потрібно. Цей громадський простір має стати хорошим центром для зустрічі людей, які можуть себе реалізувати»

Софія Оліферчук
Арт-директор Львівської медіатеки
Таким може бути ямпільський креативний простір – ескіз підготувала учасниці медіашколи #FreedomUkraine Анастасія Камінська
8 ІДЕЙ
для громадського простору Ямполя
1
ВИСТАВКИ

Проект стане своєрідним виставковим центром, де місцеві художники, фотографи, скульптори зможуть демонструвати свої роботи, а також запрошувати митців з усієї країни.
Мені подобається фотографувати людей, фіксувати емоції, спостерігати за ними та ловити вдалі моменти. Я б хотіла, щоб мої роботи побачили інші люди. Можливо, знайду тих, кому вони будуть цікаві, або зустріну однодумців, яким також подобається фотографувати. Окрім цього хочу познайомитись з новими героями для своїх зйомок
Бурбела Валерія
фотограф, учениця 11 класу ямпільської гімназії
2
КІНОКЛУБ

Тут глядачі самостійно обиратимуть фільми, які хочуть подивитися, а потім обговорюватимуть їх за чашкою чаю або кави. Окрім цього, демонструватимуть кіно, яке не показують у місцевому кінотеатрі.
Зараз немало гарних повчальних мультиків. Здавалося б – вони для дітей, але там є багато чого і для дорослих. Наприклад, мультсеріал «Воллі» про те, як ми забруднюємо навколишнє середовище, і про те, що цього не варто робити
Данил Вячеславович
вчитель інформатики ямпільської гімназії
3
ІГРИ

У київських кав'ярнях, антикафе та, наприклад, у Львівській медіатеці є ігри, у тому числа настільні, завдяки яким можна весело провести час у компанії друзів. Пінг-понг, мафія, настільний футбол, твістерне не будуть зайвими і в ямпільському громадському просторі.

4
МУЗИЧНІ ВЕЧОРИ

Серед молоді Ямпільщини є ті, хто має музичну освіту, а також немало самоучок, яким ніде проявити свої таланти. Музичні вечори дадуть їм таку можливість. Наприклад, місцеві гурти могли б організовувати свої концерти.
Мені подобається ця ідея. Думаю, що музичні вечори будуть цікаві для молоді. Та і сам я давно хотів показати свої здібності іншим
Сергій Ковальський
ямпільський музикант, 16 років

5
ВІДЕОІГРИ, ГЕЙМЕРСЬКІ ТУРНІРИ

У ямпільському громадському просторі можна буде проводити й змагання для місцевих ігроманів. Приклад таких заходів – київське антикафе FreeSpace PAUSE. Його керівники позиціонують заклад як ігровий простір та місце коворкінгу.
Я думаю, що геймерський турнір – крута ідея. А також я впевнений, що мої друзі із задоволенням приходитимуть в медіатеку, щоб пограти у відео ігри
Богдан Бойко
школяр, 16 років
6
ПУБЛІЧНІ ЛЕКЦІЇ

На лекціях молодь зможе дізнатися багато нового та цікавого. До прикладу, це може бути виступ бізнесмена про те, як він відкрив власну справу, або студента, який на велосипеді об'їхав пів-Європи.
Я вважаю, що такі лекції будуть цікавими. Це завжди буде приводом зібратись. Якби я жив у Ямполі, то залюбки їх проводив. Треба ретельно обирати теми, бо якщо вони будуть нудними, туди більше ніхто не прийде. Мені хотілось би послухати про цікавих та прикольних ямпільців, як відомих так і не дуже. Наприклад, я знаю що у вас є один хлопець, який багато мандрує на велосипеді, який багато де бував
Антон Семиженко
український журналіст
7
ЖИВА БІБЛІОТЕКА

У бібліотеці окрім класики буде сучасна література, газети і журнали, які важко знайти в нашому місті, а також аудіокнижки та видання для незрячих. До того ж ямпільські письменники матимуть можливість читати власну поезію, прозу та презентувати нові твори.
Я думаю, така бібліотека буде популярна в Ямполі, тому що у вас нічого подібного поки немає. Разом з тим, тут є багато творчої та креативної молоді, тому заклад визнають. Проблема того, де взяти книги, легко вирішується: можна звернутися до київських, львівських, будь-яких інших видавництв, розповісти їм про свій проект, який дійсно класний. Про нього вже розповідали багатьом людям, які були готові підтримувати це. І я переконана, що видавці будуть готові пожертвувати вам книжки
Лєра Лауда
український журналіст
8
КУЛІНАРНІ СУБОТИ

Кожної суботи в громадському просторі можуть збиратись люди, які люблять готувати. Вони і слухатимуть, і презентуватимуть свої фірмові рецепти та розкриватимуть кулінарні секрети. Ми обійшли заклади, де в Ямполі можна смачно поїсти, і спитали їх працівників, чи погодилися б вони першими провести такі майстер-класи. Із чотирьох кафе, в яких ми побували, на пропозицію пристали у двох: «Бульвар» та «Chicago». Кондитер «Бульвару» погодилась розповісти й показати, як готує фірмовий торт, а кухар закладу могла б навчити готувати м'ясо. Майстриня піцерії «Chicago» розкаже, як зробити тісто для піци та салати.

Над матеріалом працювали:

Юлія Царюк, Діана Вишнева, Діана Кудіма, Анастасія Камінская, Анастасія Труба, Настя Чустра, Микита Солунін, Каріна Кузь, Діана Гончарук, Антон Ухін, Леся Швець, Олександр Шпотак, Богдан Барановський, Ксенія Жереб, Анна Кукіль,
Катерина Борис, Єва Кісельова, Ангеліна Ібрагімова

Редактори: Магістри і випускники Школи журналістики Українського католицького університету Володимир Волощук, Олександра Чернова та Ксюша Піддубна
Медіашкола #FreedomUkraine – проект, який пояснює молоді, як влаштовані медіа, дозволяє спробувати себе у ролі журналіста і вчить грамотно споживати інформацію.

Протягом року ми проводимо у різних містах України лекції від відомих журналістів, майстер-класи з відео- і фотозйомки, написання журналістських текстів, створення веб-сайтів і газет.

Участь у всіх заходах безкоштовна, а організатори покривають витрати та проїзд, харчування і проживання учасників.

Медіашкола #FreedomUkraine організована програмою MYMEDIA і громадськими організаціями-партнерами за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії (DANIDA).

Ініціатори медіашколи у Ямполі – інтернет-видання «Дирижабль» та громадська організація Фонд Розвитку ЗМІ.

Репортаж про медіашколу у Ямполі можна прочитати тут, а анонси наступних шкіл – шукайте у спільнотах проекту на Facebook та Вконтакті.